Je prezúvanie pneumatík len stratou času a peňazí?

by redakcia kankan
0 comment

Posledné dni z každej strany počujem, ako moji známy vlastniaci automobil nadávajú na povinnosť prezúvania. Nielenže sú momentálne v pneuservisoch dlhé čakacie doby, ale tiež sa značne zvyšujú ceny za prezutie. K tomu si prirátajte nutnosť kúpy nových pneumatík a stratu času jazdou do servisu, v ktorom musíte na prezutie počkať. Nie je sa čomu čudovať, že všetci nadávajú, ale prezúvanie má svoje opodstatnenie. Alebo nie?

Sviatočný šofér prezúvanie nenávidí

Predovšetkým sviatoční šoféri nevidia v prezúvaní veľký zmysel. Navyše ak takýto šofér býva v meste, tak sa mu naozaj zdá, že kúpa zimných pneumatík a ich výmena je hlúposť. Niektorí špecialisti dokonca vyvracajú názor, že pneumatiky je nutné meniť už pri 7 stupňoch Celzia. Môžeme sa síce hádať do krvi, ale zákon nás nepustí, a tak po 15. novembri musíme mať na kolesách zimné pneumatiky s minimálnou hĺbkou dezénu 3 mm. Sviatoční šoféri zároveň vymysleli jednu fintu, ktorou sa snažia oklamať zákon. Jazdia celý rok na zimných pneumatikách. Musíme im dať za pravdu, že ak skutočne jazdia veľmi málo a len v meste, tak prižmúrime oko. Ale ak vy jazdíte častejšie, tak si celoročnou jazdou na zimných pneumatikách koledujete o ich rýchle zničenie. Zároveň vám hrozia aj iné riziká ako sú horšie jazdné vlastnosti a predlžená brzdná dráha. Spomenúť musíte tiež fakt, že sa zvýši spotreba vozidla. Testy zimné pneumatiky a letné varianty tieto skutočnosti dokázali pri každej skúšobnej jazde.

Riziká jazdy po snehu

Realita je taká, že ak jazdíte na letných pneumatikách v zime na suchej vozovke, nemalo by sa vám nič stať. Nikdy však neviete, kedy sa počasie zmení a v tom momente sa diametrálne zmenia aj vlastnosti letných pneumatík na snehu či ľade. Preto by ste mali radšej siahnuť do peňaženky a kúpiť si hoci aj najlacnejšie pneumatiky určené na zimné jazdenie. Ak vás s letnými pneumatikami počas snehovej metelice alebo námrazy zastavia policajti, pokute sa nevyhnete. Riziko pokuty bude v tomto prípade váš najmenší problém. Letné pneumatiky na snehu nedokážu adekvátne reagovať. Zvýšením brzdnej dráhy sa extrémne zvyšuje riziko kolízie. Je to dané tým, že drážky na letných pneumatikách sú veľmi tesné a rýchlo sa snehom zanesú. Následkom je neovládateľnosť vozidla a šmyk. Letné pneumatiky sa na zasneženej vozovke správajú tak, ako keby nemali dezén a drážky. V prípade nehody je veľmi nejasné, ako by sa zachovala vaše poisťovňa. Je možné, že poistné plnenie by bolo radikálne znížené. Stoja vám ušetrené drobné za tieto riziká?

 

 

You may also like