História snežných skútrov a zopár zaujímavostí k tomu

by redakcia kankan
0 comment

Fascinujú vás snežné skútre? Tieto rýchle stroje vyzerajú na snehovej pokrývke ako keby lietali. Snežné skútre sú na Slovensku vidieť hlavne v požičovniach a zábavných areáloch. Využívajú ich tiež záchranári a ľudia, ktorí potrebujú previesť náklad do horských chát. Vo svete sú snežné skútre mimoriadne obľúbeným dopravným prostriedkom s dlhou históriou.

Snežné skútre majú dlhú históriu

Dnešné moderné skútre, napríklad snežné skútre Lynx, sa už vôbec nepodobajú svojim predchodcom. Technológie a dizajn skútrov sa tak rýchlo vyvíjajú, že 40 ročné stroje sú dnes zaradené do starožitného inventára múzeí. Prvé snežné skútre uzreli svetlo sveta pred viac ako 80 rokmi. Vyzerali ako malá motorka pripevnená na lyže. Postupne sa menil vzhľad a tiež technické parametre tohto vozidla. V 50. rokoch minulého storočia disponovali snežné skútre malým benzínovým motorom a ich odľahčená konštrukcia dávala možnosť k adrenalínovej jazde. Približne v tomto období sa začala veľkovýroba skútrov, ktoré sa stali najobľúbenejším vozidlom určeným na jazdu po snehu. V zahraničí, hlavne v Amerike a Kanade, sa považuje jazda na snežnom skútri za najviac obľúbenú zimnú atrakciu. Na skútroch vidíte v týchto krajinách celé rodiny, ktoré si chcú užiť prírodu a nespútanú jazdu. U nás v popularite skútrov bráni fakt, že prakticky neexistujú legálne trasy pre rekreačnú jazdu.

Zaujímavé fakty o snežných skútroch v Amerike

Snežné skútre sa vo veľa parametroch podobajú na štvorkolky. Keď pridáte na štvorkolku so silnejším motorom snehové pásy, zmení sa štvorkolka na snežný skúter. Oba stroje sú obľúbené predovšetkým ako vozidlá na voľnočasové aktivity. Čísla hovoria za všetko. V Amerike sa ročne predá približne 60 tisíc snežných skútrov. O 10 tisíc menej sa ich predá v Kanade. V Európe nie je predaj tak silný (okolo 20 tisíc kusov ročne), ale každým rokom pribúdajú priaznivci jazdy na skútroch, ktorí sa rozhodli investovať do niektorého zo značkových strojov. V Amerike musia byť všetky snežné skútre registrované, takže poznáme aj približný počet majiteľov skútrov. Je ich až 1,3 milióna. Podľa štatistík je priemerný vek majiteľa skútra 46 rokov. Samozrejme, že silné stroje obľubujú hlavne muži. Na snežných skútroch jazdí 88 % mužov a 12 % žien. Odvetvie výroby, predaja a následného využívania snežných skútrov zamestnáva po celej Amerike skoro 100 tisíc ľudí. Možno sa aj u nás časom biznis so skútrami rozbehne a budeme sa tešiť z upravených trás určených pre tento jedinečný stroj.

 

 

You may also like