Chiroterapia

by redakcia kankan
0 comment

Chiropraktik je zdravotnícky pracovník, ktorý sa zameriava na diagnostiku a liečbu neuromuskulárnych porúch s dôrazom na liečbu manuálnou úpravou alebo manipuláciou s chrbticou. Väčšina chiropraktikov sa snaží znižovať bolesť a zlepšovať mobilitu pacientov, ako aj vzdelávať ich v tom, ako si môžu zodpovedať za svoje vlastné zdravie cvičením, ergonómiou a inými spôsobmi liečby bolesti chrbta.

Biomechanické a štrukturálne poruchy chrbtice môžu mať vplyv na nervový systém. Za určitých podmienok môže chiropraktická liečba obnoviť štrukturálnu integritu chrbtice, znížiť tlak na citlivé neurologické tkanivo a následne zlepšiť zdravie človeka.

Chiroprax (grécky: robí sa ručne) je zdravotnícka profesia zaoberajúca sa diagnostikou, liečbou a prevenciou porúch nervovosvaloskeletálneho systému a účinkov týchto porúch na všeobecné zdravie.

Chiroprax vznikla ako samostatná profesia v USA v 90. rokoch 19. storočia. V roku 1895 D.D. Palmer začína prax ako „chiropraktik“. V roku 1897 sa otvára Palmerova škola chiropraktiky, prvá chiropraktická vzdelávacia inštitúcia. Dnes, viac ako 100 rokov po jej vzniku, sa chiroterapia vyučuje a praktizuje po celom svete a získala si široké prijatie u verejnosti i v národných systémoch zdravotnej starostlivosti.

Chiroterapia pomáha pri mnohých problémoch. Zmierňuje bolesti a zlepšuje celkovú pohyblivosť, redukuje miešne napätie a tým dovoľuje telu, aby používalo aj vlastné hojivé procesy. Kĺby, ktoré sú postihnuté artritídou pomáha udržiavať pohyblivé, znižuje bolesť a spomaľuje ďalšiu degeneráciu. Pomocou naprávanie krčnej chrbtice pôsobí proti bolestiam krku a rôznym typom bolestí hlavy. Má dobrý dopad aj na svalstvo a šľachy. Medical Research Council (Rada lekárskeho výskumu) zistila, že v prípade bolestí krížov pomáha chiroterapia dokonca lepšie ako bežná ambulantná prax. Uľavuje aj pri ďalších problémoch: menštruačné bolesti, detská kolika, problémy s trávením, syndróm chronickej únavy, bolesti po úrazoch.

Priebeh vyšetrenia a ošetrenia

Vyšetrenie u chiropraktika začína rozhovorom o pacientových problémoch, symptómoch, o jeho lekárskej anamnéze, životnom štýle, držaní tela. Potom použije bežné neurologické a ortopedické vyšetrovacie postupy. Niekedy použije aj röntgenové snímky. Po vyšetrení vysvetlí pacientovi spôsob terapie, a aké postupy použije.

Po zistení biomechanických porúch rukou chiroterapeuta je pacient umiestnený tak, aby sa postihnutý kĺb nakrátko otvoril jediným krátkym impulzom. Procedúra sa nazýva chiroterapeutická manipulácia. Otvorenie kĺbu je väčšinou sprevádzané praskotom, ktorý však nie je bolestivý. Vzniká zmenou tlaku vo vnútri kĺbového priestoru.  Praskanie je neškodný sprievodný fyzikálny jav (vákuové praskanie), ktorý nemá nič spoločné so skutočným terapeutickým aktom.  Chiroterapeutická manipulácia uvoľňuje reflexné svalové napätie, ktoré bráni mechanike kĺbov. V dôsledku obnovenia pohyblivosti sa pozitívne zmení fyzické vnímanie a v prípade bolestivého napätia sa bolesť zmierni. Sila použitá lekárom pri manipulácii je veľmi malá a nepresahuje každodenné namáhanie kĺbov človeka (napr. zrýchlenie pri jazde, účinky síl pri prenášaní bremena, pri športe atď.). Samotná manipulácia musí byť absolútne bezbolestná – inak má lekár zlú techniku ​​liečby. Ošetrenie je individuálne prispôsobené každé mu pacientovi, a preto je bezpečné pre deti, starých ľudí aj tehotné ženy.

Po ošetrení môže pacient podľa odporúčania terapeuta použiť teplé alebo studené obklady. Mal by podľa jeho rád napraviť svoje negatívne návyky, napríklad nesprávne držanie tela, nesprávne sedenie. Terapeut môže odporučiť vhodné rehabilitačné cvičenia.

You may also like