Byt ako investícia

by redakcia kankan
0 comment

Hlavným zámerom, pre ktorý si nehnuteľnosť kupujeme je vlastné bývanie. Či sa už rozhodnete pre bývanie v byte alebo rodinnom dome môžete kúpou nehnuteľnosti bývať vo svojom. Vlastná nehnuteľnosť je ale zároveň aj výbornou investíciou. Keďže o tom vie dosť ľudí neraz sa stáva, že jeden majiteľ má nehnuteľností viac.

Prečo investovať do nehnuteľnosti

Investícia do nehnuteľnosti sa už roky považuje za istú a aj overenú formu investovania. Cena nehnuteľností neustále rastie. Financie uložené v byte tak nestrácajú na hodnote, práve naopak.

Ak chcete investovať financie do bývania nemusíte hneď kupovať viac bytov. Aj keď je na predaj bytov v Bratislave dosť nemusíte ich kupovať viac. Môžete si kúpiť jeden väčší a pokojne v ňom bývať. Väčší byt bude dobrou investíciou na dôchodok. Jednoducho vymeníte byt za menší a z rozdielu si môžete pohodlne pokryť svoje výdavky.

Väčšinou majitelia ďalší kúpený byt prenajímajú. Majú tak zabezpečenú nie len mesačnú splátku hypotéky ale aj pokryté pravidelné mesačné platby za bývanie. Zároveň je byt stále vašim vlastníctvom a môžete ho kedykoľvek predať.

Byt ako investíciaNevýhody investovania do nehnuteľnosti

Nehnuteľnosť môžete buď prenajímať alebo ju predať. Počítajte ale s nevýhodami, ktoré vás pri každom z týchto riešení môžu stretnúť.

Ak sa rozhodnete byt predať musíte z predaja zaplatiť daň. Oslobodení ste z nej ak vlastníte byt viac ako 5 rokov.

Ak budete byt prenajímať je potrebné ho najprv zrekonštruovať tak aby v ňom bolo možné bývať. To sú ďalšie financie, ktoré do nehnuteľnosti vrazíte. Pokiaľ ste si zakúpili novostavbu rekonštrukcia nie je potrebná. Dobrou investíciou do bývania je napríklad aj 2 izbový byt na predaj v Jégého aleji. Keďže ide o novostavbu v dobrej lokalite bude sa ľahko prenajímať alebo predávať.

Mesačné náklady spojené s bývaním (elektrina, plyn, kúrenie,…) musíte platiť aj keď v byte nebudete mať podnájomníka.

Platenie daní z výnosov za prenájom sú ďalšie výdavky, ktoré musíte zaplatiť.

Počítajte aj s tým, že problémy môžu nastať aj s podnájomníkmi. Omeškané platby za podnájom či zničený byt sú ďalšie hrozby, ktoré vás môžu stretnúť.

You may also like