Boj s krtkom v záhrade. Babské rady verzus odpudzovače

by redakcia kankan
0 comment

Vidieť krtince v parku alebo na lúke nikomu neprekáža. Vidieť krtince na vlastnej záhradke je nočnou morou každého zanieteného záhradkára. Pekne upravené záhony šmahom ruky za jedinú noc zmiznú pod kopou zeminy. Krtkovia, na pohľad milé tvory, dokážu zmeniť záhradu na jedno veľké rozkopané bojové pole. Nezúfajte, proti krtkom existuje veľa spôsobov boja.

Babské rady proti krtkom

Krtkovia robili vrásky na čele už našim predkom. Veľmi rýchlo pochopili, že nejde len o milené zvieratko, ale aj o škodcu, ktorý úplne skazí estetiku záhradky. Malí, desaťcentimetroví krtkovia nie sú škodcami v pravom zmysle slova. Pri hľadaní potravy, ktorou je predovšetkým hmyz, si robia v zemi tunely. Raz za čas vylezú nad povrch zeme, čím si zabezpečujú dostatok vzduchu a potravy vo svojom podzemnom domove. Pri svojom putovaní prekypria zeminu, ale aj zničia trávniky. Preto s krtkami bojujú záhradkári už desaťročia. Aké babské rady proti krtkom sa využívajú najčastejšie? Do otvorov, ktoré krtkovia vytvoria, dávajú ľudia rôzne zapáchajúce veci. Napríklad šťavu z cesnaku alebo celé strúčiky cesnaku. Ak si chcete celú záhradu zamoriť nepríjemným pachom, môžete vyskúšať handry namočené v naftalíne alebo benzíne. Krtkovia vraj neznášajú ľudský a zvierací pach. Dajte do krtincov chumáče psích chlpov alebo ľudské vlasy. Niekedy pomáha krtka uloviť. Buď rukami alebo do špeciálnej pasce. Pozor na to, že krtko sa dokáže vrátiť na svoje územie aj z veľkej diaľky. Preto ho zaneste naozaj ďaleko.

Na odpudzovače sa dá spoľahnúť

Niektorí záhradkári krtince prácne zahrabávajú. Ráno však so železnou istotou nájdu na záhradke nové kopčeky alebo zrenovované staré. Iní skúšajú zabrániť krtkom vstúpiť na ich územie prostredníctvom sietí uložených v pod povrchovej zemine. Možno vám pomôže zaobstarať si mačku. Alebo nie? Naozaj rozumní záhradkári vsadia na úplne iné spôsoby, ako s krtkom zatočiť. Proti krtkom je najúčinnejšia úplne jednoduchá a cenovo dostupná technológia. Kúpte si odpudzovač krtkov a máte po probléme, resp. váš problém sa nikdy nezačne. Vybrať si môžete z dvoch základných typov odpudzovačov. Oba pracujú na rovnakom princípe, líšia sa len spôsobom prevádzky. Elektronický odpudzovač sa dobíja prostredníctvom vloženej batérie. Vydrží vám približne rok. Solárny odpudzovač krtkov sa dobíja pomocou slnečnej energie, ktorú spracováva solárny panel trčiaci zo zeme. Elektronický i solárny odpudzovač vysielajú do svojho okolia zvuky a vibrácie, ktoré sú pre krkov veľmi nepríjemné. Neškodia však ľuďom a ani domácim zvieratám. Odpudzovače sa jednoducho vložia do zeme v záhradke, neprekáža im vlhkosť a ani zima. Za pár eur získate prístroj, ktorý vytvorí neviditeľnú bariéru pre krtkov a hrabošov.

 

 

You may also like