5 krokov ako spoznať svoje túžby

by redakcia kankan
0 comment

Klinický psychológ Michel Lejoyot skúmal, ako najlepšie identifikovať a prebudiť naše skutočné túžby. Vymyslel preto päť cvičení. Po ich absolvovaní sa dozviete viac o sebe a o tom, čo chcete.

Tým, že spoznáme svoje túžby, znovu získame alebo si udržíme naše nadšenie. Ide o identifikáciu dobrých túžob, tých, ktoré sú v súlade s našimi hodnotami a očakávaniami, ktoré keď sa uskutočnia, dajú zmysel našej existencii a posilnia našu identitu. Z tohto dôvodu vám ponúkame cvičenia, ktoré pomôžu roznietiť oheň vo vás.

PREDSTAVUJEM SI, ŽE SOM VYHRAL LOTÉRIU

Cieľ

„Výhra v lotérii je dobrým dôvodom na uvoľnenie skrytých túžob,“ hovorí Michel Lejoyot, „umožňuje nám pozrieť sa na naše nádeje a očakávania novým pohľadom.“

Ako začať

  • Na kúsok papiera napíšte za sebou všetko, čo by ste robili, keby ste na to mali finančné možnosti. Potom rôznymi farbami zvýraznite hmotné túžby a nehmotné túžby a potreby (čas, vzťahy, činnosti).
  • Identifikujte najnaliehavejšie a najdôležitejšie túžby pre vás.  Porozmýšľajte, ako ich postupne implementovať do svojho každodenného života, počnúc vašou základnou, najdôležitejšou potrebou.
  • Na záver si znova prečítajte poznámky a pokúste sa určiť, ktorá dominantná nevedomá túžba je v nich vyjadrená: túžba po ochrane (cítiť sa v bezpečí), túžba po úteku (uniknúť od zložitého vzťahu alebo nudného životného štýlu) ), túžba pomstiť sa (osobne alebo spoločensky). Hlavná túžba nám ukazuje, na čom môžeme zvnútra pracovať, či už sme bohatí alebo nie.

AKÉ KNIHY A FILMY MÁM

Cieľ

Opätovné zoznámenie sa so sebou, nájdenie alebo prebudenie skrytých túžob.

Ako začať

  • Prezrite si svoju filmotéku a knižnicu. Nájdite opakujúce sa alebo prevažujúce témy: imaginárny svet (sci-fi, poézia), cestovanie, akčné trilery, láska, psychológia, filozofia, duchovnosť …
  • Položte si otázky. Aké knihy alebo autorov (filmy alebo režisérov) máte radi medzi tými, ktorí tvoria vašu hlavnú tému? Prečo? Čo vám prinášajú? Ako využívate (alebo nevyužívate) tento záujem vo svojom živote?
  • Odpovedzte na tieto otázky, čo vám umožní nakresliť mapu vašich túžob, osobných túžob a presnejšie určiť vaše motivácie.

Dať SI DARČEK

Cieľ

Naučte sa plniť si osobné želania bez toho, aby ste sa považovali za egoistu. Vyrobiť darček pre seba paradoxne nie je také ľahké. Často sa to deje po výhovorkách a dokonca aj za cenu ospravedlnenia.

Podľa Michela Lejoyota darček, ktorý si dávame sami pre seba, „má vždy význam výzvy, ktorú kladieme sebe a ostatným. Posilňuje sebaúctu, ak je správne vybraný, a čo je najdôležitejšie, nakoniec nám umožňuje povedať to, čo skutočne chceme. “

Ako začať

Nájdite si čas a premyslite si darček, ktorý sa chystáte dať sami sebe.

CVIČÍM METÓDU „NAPRÍKLAD“

Cieľ

Prejdite od nejasnej, neurčitej túžby k túžbe, ktorú je možné uspokojiť.

Ako začať

Vstúpte do dialógu sami so sebou:

“Chcel by som, aby bol môj život zaujímavejší.”

– Napríklad v akej oblasti?

– V práci.

– Akú prácu považujete napríklad za zaujímavejšiu pre vás?

– Toto je práca, v ktorej by som bol kreatívnejší, samostatnejší …

– Čo napríklad? “ – a tak ďalej.

VZDÁVAM SA NENAPLNENÝCH TÚŽOB

Cieľ

Nemožné túžby doslova pohlcujú našu energiu a náš čas a dokonca nám zakrývajú uskutočniteľné túžby, ktoré by mohli dať nášmu životu väčší zmysel a radosť.

Ako začať

Dobrá túžba má tri vlastnosti, ktoré tu ilustrujeme touto túžbou „Chcem sa prihlásiť ako dobrovoľník“.

Je zameraná na konkrétnu akciu: „Chcem si vyhradiť čas na prácu v bufete pre bezdomovcov.“

Zodpovedá to našej každodennej realite: „Na to mám toľko hodín týždenne.“

Je to možné: „Mám na to takéto schopnosti.“

You may also like