5 dôvodov, prečo sa plastové okná rosia

by redakcia kankan
0 comment

S prichádzajúcou zimou sa v našich domácnostiach zjavuje jeden veľmi nepríjemný problém – rosenie okien. Zarosené okná nie sú len estetickou prekážkou, i keď pohľad na nepekné mapy na oknách nepotešia. Kondenzácia na oknách sa po čase prejaví aj na iných miestach v interiéri. Ide predovšetkým o tvorbu plesní v rohoch miestností nad a pod oknami. Aké sú najčastejšie príčiny rosenia okien?

1. Nedostatočné vetranie

Plastové okná sú síce skvelé, ale ich vysoká izolačná schopnosť znamená, že sa v miestnosti tvorí vlhkosť. Ak zanedbávate vetranie, nahromadená vlhkosť sa prejaví rosením okien z vnútornej strany a vlhnutím stien. Nemusíte mať okná otvorené celý deň alebo nechávať otvorené vchodové dvere. Stačí dva razy denne intenzívne vetrať po dobu dvoch až troch minút. Vzduch sa vymení a vlhkosť zníži. Dobrou ideou je investícia do rekuperačnej jednotky.

2. Nekvalitné okná

Kondenzácia sa môže tvoriť aj vo vnútri okien. V tomto prípade sú na vine okná resp. ich výrobca. Ak vás pri kúpe okien očarila plastové okná cena a neoverili ste výrobcu, očakávajte v budúcnosti problém. Rosenie okien medzi sklami znamená, že profily prepustili medzi sklá paru a tá sa vyzrážala. Máte okná v záruke? Ihneď ich reklamujte.

3. Vysoká vlhkosť

Vlhkosť v interiéri by nemala presiahnuť 60 %. V prípade, že si nie ste istí, aká vlhkosť je v danej miestnosti, kúpte si vlhkomer. Pri spozorovaní vysokej vlhkosti nájdite vinníka tohto stavu. Veľa gazdiniek robí viaceré chyby vedúce k zvýšenej vlhkosti – suší bielizeň v izbe, pri varení nepoužíva digestor alebo v kúpeľni po sprchovaní nevyvetrá.

4. Nízka teplota

Vlhkosť v miestnostiach vzniká tiež vtedy, keď máte v danom priestore nízku teplotu. Niekedy stačí teplotu zdvihnúť o jeden stupeň a okná sa rosiť prestanú. Uistite sa, že teplo z kúrenia sa dostáva k oknám. Ak radiátor zakryjete, tak sa okná nemôžu vyhriať a vyschnúť. Často bývajú na vine aj parapetné dosky, ktoré ste dali vyrobiť príliš široké.

5. Tieniaca technika

Poslednou príčinou rosenia okien býva tieniaca technika resp. interiérové žalúzie. Za žalúziami sa para kondenzuje a vytvorí vlhkosť. Niekedy stačí žalúzie na noc vytiahnuť a počas zimy ich nahradiť roletami deň a noc alebo závesmi.

 

You may also like