Základné technické vybavenie akvária

by redakcia kankan
0 comment

Rozmýšľate nad akváriom, ale neviete, čo k nemu všetko patrí? V článku sme pre vás spísali druhy vybavenia, ktoré by vám nemali chýbať. Dozviete sa tam aj zopár praktických tipov.

Pri zakladaní akvária by sme mali určite vedieť s predstihom, akú techniku je nutné si pre správne fungovanie akvária zaobstarať . Sú to tieto:

Filter je nutnosť

Bez filtrácie sa žiadne akvárium nezaobíde. Jeho funkciou je mechanické odstraňovanie nečistôt a súčasne pomocou baktérií premieňa jedovaté odpadové dusíkaté látky na menej jedovaté. Filtre máme vnútorné a vonkajšie. Ak budeme v akváriu pestovať rastliny a chovať ryby , mali by sme si zaobstarať vonkajší elektrický filter, ktorý buď zavesíme na stene nádrže alebo ho umiestnime pod akvárium.

Takýto filter nečerí vodu, čo vyhovuje rastlinám aj drobným rybám. Výkon takého čerpadlo by sa mal rovnať objemu akvária. Ak si zaobstaráte akvárium s veľkým počtom rýb alebo s veľkými rybami, určite je nutné nainštalovať filter vnútorný , ktorý vodu v nádrži rozprúdi a má výkon väčší ako je samotný objem nádrže.

Osvetlenie akvária

Pri kúpe akváriového osvetlenia musíme zohľadniť hĺbku nádrže a či pestujeme v akváriu rastliny náročné na svetlo. V dnešnej dobe nám už trh ponúka nepreberné množstvo svietidiel, ale väčšina ľudí kupuje LED osvetlenie .

V kombinácii s týmto osvetlením je možné použiť stmievač. Aby rastliny dobre prospievali je nepísané pravidlo, že by mal byť svetelný zdroj s príkonom 0,4 – 0,7 W na liter akváriovej vody.

Vykurovacie teleso

Ďalšou nevyhnutnou technikou v akváriu je vykurovacie teleso , ktoré by sme mali zakúpiť s možnosťou regulácie (termostatom). Vhodnou teplotou bežného izbového akvária je 22 – 25 ºC .

Vzduchovanie do akvária

Vzduchovanie akvária pri použití dnešných výkonných filtrov nie je potrebné, avšak ak máte veľké množstvo rýb a málo rastlín, je vhodné vzduchovanie do akvária zaobstarať . Vzduchovací motorček vyrába prúd vzduchu, ktorý je vedený hadičkou do akvária.

Všeobecne sa dá povedať, že čím vyššia obstarávacia cena takého motorku, tým nižšia je hlučnosť a je tiež tlmená vibrácia motorku.

 

 

You may also like