Viete, čo sa deje s Vašim telom po konzumácii alkoholu? Po tomto ho už nebudete chcieť piť

by redakcia kankan
0 comment

Prípitok, zoznámenie, oslava, párty alebo pohár vína len tak ku večeri? Alkohol je pre naše telo jed, a preto sú s jeho konzumáciou spojené všetky vedľajšie účinky, ktoré pravdepodobne každý z nás dobre pozná.

Alkohol sa totiž na rozdiel od ostatných živín začína vstrebávať už v žalúdku. Zo žalúdka a z čreva sa alkohol absorbuje v nezmenenej podobe do krvi, ktoré ho rozvedie do všetkých orgánov.

V tejto fáze si telo uvedomí, že sa jedná o jed a takáto látka nie je v tele vítaná. Práve preto človek chodí častejšie na toaletu. Alkohol sa zároveň odbúrava aj dychom, preto dychové skúšky u policajtov nie je možné oklamať. Okrem častejšej návštevy wc, sa nás telo snaží ochrániť aj iným spôsobom. Napríklad závratmi a následným zvracaním sa alkohol z tela dostane omnoho rýchlejšie.

Ak sa alkohol dostane do mozgu, človek sa už nedokáže stopercentne kontrolovať. Začína to v prednej časti mozgu, ktorá ovplyvňuje našu činnosť a pokračuje do mozgovej kôry, ktorá zas kontroluje správanie človeka. Z mozgovej kôry prechádza do hipokampu, a práve tento má vplyv na naše pocity. Ak ste teda pri konzumácii alkoholu šťastný, vaše pocity šťastia sa ešte prehĺbia. Ak ste však smutný, alkohol vystupňuje vašu depresiu. Hipokampus má na starosti aj našu pamäť. Preto sa ráno budíme s tým, že si niektoré veci nevieme pospájať alebo si nepamätáme vôbec. Alkohol napokon zasiahne aj mozoček, čo spôsobí problémy s udržaním rovnováhy a artikuláciou.

Akú úlohu v celom tomto procese zohráva pečeň?

Telo človeka nevie alkohol ukladať, takže ho odbúrava. Toto má na starosti pečeň. Pečeň najskôr premení alkohol na acetaldehyd, čo je toxická látka. Následne na neškodný acetát, ktorý je premenený na oxid uhličitý a vodu. Pečeň odbúrava až okolo 90 % skonzumovaného alkoholu.

Ako to všetko vníma vaše telo minútu po minúte?

  • Prvých 10 minútsa organizmus v podstate len “zoznamuje” so samotným alkoholom. Ten putuje do žalúdka, z neho sa dostáva do krvného systému, potom do celého tela, svalov až do mozgu.
  • Po 10 minútachsi telo začína uvedomovať, že sa v jeho útrobách nachádza neznáma látka. Nevie ju však rozoznať, preto ju vyhodnotí ako jed.
  • Po 15 minútachzačína žalúdok produkovať enzým, ktorý alkoholický nápoj premení na toxickú substanciu. Tá je dôvodom rannej opice. Počas týchto chvíľ ste zatiaľ ešte triezvi.
  • Ak však v pití pokračujete, vaša pečeň už viac nestíha spracovávať veľké množstvo alkoholu a vy začínate byť opití.
  • Do 20 minútzačína alkohol prebúdzať emócie. Postupne to ovplyvní aj vašu fyzickú stránku.
  • Po 45 minútachdosahuje hladina alkoholu krvi svoj vrchol. Rýchlosť vstrebávania je vyššia ako rýchlosť vylučovania, preto jeho koncentrácia v krvi stúpa. Dokonca aj po tom, ako človek prestane piť, sa hladina etanolu v krvi ešte nejaký čas zvyšuje.
  • V čase od 46-59 minútpo požití alkoholu začínate častejšie chodiť na toaletu. Ak by ste prestali piť, najpravdepodobnejšie zaspíte.
  • Najvyššia hladina alkoholu v krvi je 80 minút po vypití.
  • Ako vyzerajú rána, už snáď nemusíme nikomu vysvetľovať.

Takže, ak budete najbližšie v situácii, kedy Vám niekto bude nalievať pohárik, najprv si radšej dobre premyslite, či je to nevyhnutné. Ako sa však hovorí, trochu alkoholu nikdy neublíži. Majte však na zreteli dostatok tekutín počas jeho požívania. Rovnako je dobré, ak nemáte žalúdok úplne prázdny a nie ste v zlom psychickom rozpoložení.

 

 

 

 

 

 

You may also like