Vedeli ste, že…? 5 zaujímavých faktov o hliníkových oknách

by redakcia kankan
0 comment

Najviac predávané okná na Slovenskú sú tie, ktoré sa vyrábajú z plastu. Napriek ich populárnosti to vyzerá tak, že plastové okná postupne nahradia hliníkové. Tento trend je už dnes viditeľný v novostavbách, v ktorých dávajú majitelia domov prednosť práve hliníkovým profilom. Ak aj vy uvažujete nad výmenou plastu za hliník, zíde sa vám poznať 5 zaujímavých faktov o hliníkových oknách.

1. Hliníkové profily znesú obrovskú záťaž

Hliníkové vchodové dvere alebo hliníkové profily okien unesú obrovskú záťaž. Hliník je napriek svojej nízkej váhe veľmi pevný materiál. Čo to pre vás ako potenciálneho kupca znamená? Môžete si dovoliť popustiť uzdu fantázii a vybrať hliníkové dvere veľkých rozmerov, atypických tvarov alebo dať dom preskliť veľkými oknami. Ak sa rozhodnete pre presklenú stenu, iné ako hliníkové profily neprichádzajú do úvahy.

2. Hliníkové okná nemusia byť len sivé

Niektorí ľudia sa hliníkovým oknám vyhýbali z dôvodu, že sa im nepáčila strohá až studená farba hliníka. Hliník je síce sivý, ale hliníkové okná sivé nemusia byť. Povrch hliníkových profilov sa ošetruje rôznymi technológiami, ktoré umožňujú zmeniť farbu okien. Možno ani netušíte, že váš sused má hliníkové okná, pretože na prvý pohľad vyzerajú ako drevené.

3. Hliníkové okná nevyžadujú špeciálnu údržbu

Ak sa každý rok trápite s údržbou drevených okien alebo vás hnevá zažltnutý rám plastových okien, hliníkové okná budete milovať. Hliníkové okná stačí dva razy do roka poumývať mydlovou vodou. Hliníku nehrozí, že by zmenil farbu alebo pukal.

4. Hliníkové profily odolajú všetkému

Okrem toho, že hliníkové okná nemenia farbu, nemusíte sa obávať ani zmeny tvaru. Plastové okná umiestnené na západnej alebo južnej strane domu môžu časom sadnúť, stratia tvar alebo sa skrivia. Podobná situácia môže nastať aj s plastovými dverami. Hliníkové profily okien i hliníkové dvere môžete bez obávať zasadiť na akúkoľvek svetovú stranu. Neprekáža im vysoká teplota a ani mrazy. Dlho odolajú tiež ohňu a pre zlodejov sú ťažko prekonateľné.

5. Hliníkové okná izolujú teplo a zvuk

V minulosti sa o hliníkových oknách hovorilo ako o oknách, ktoré nedokážu izolovať ako plastové. V súčasnosti už nie je toto tvrdenie pravdivé. Výplňami profilov a rôznymi úpravami sa dosiahli u hliníkových okien také tepelné a zvukovo izolačné parametre ako u okien plastových. Vďaka týmto vlastnostiam je možné hliníkové profily zasadiť do nízkoenergetickej novostavby.

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like