7 najčastejšie využívaných váh a prístrojov na váženie

by redakcia kankan
0 comment

Niektoré druhy váh pozná každý z nás veľmi dobre a o iných sme nikdy nepočuli. Faktom je, že s váhami a vážením sa stretávame skoro každý deň. Ak vás fascinuje svet tejto skvelej pomôcky, prinášame pre vás prehľad najčastejšie používaných váh.

1. Kojenecké a lekárske váhy

Lekárske váhy sú prvé, ktoré v živote použijete a ani o tom neviete. Po pár minútach života vás lekári zvážia na kojeneckej váhe. V dospelosti vás počas preventívnych prehliadok alebo pred operáciou zvážia pomocou váhy s meraním výšky.

2. Kuchynské váhy

Kuchynské váhy v rôznych rozmeroch využíva takmer každá domácnosť. Váhy na zmeranie presného množstva múky alebo iných potravín sa rokmi zmenili z váh analógových na váhy digitálne. Digitálne váženie je rýchlejšie a presnejšie. Z digitálnych meradiel sa rýchlejšie odčítajú údaje. Kuchynské váhy sú veľkým pomocníkom pre ľudí, ktorí chcú redukovať váhu a potrebujú vyrátať počet kalórií v strave.

3. Obchodné váhy

V potravinárskych prevádzkach sa využívajú váhy s prívlastkom obchodné. Tieto váhy sa používajú na presné meranie hmotnosti predávaných potravín. Niektoré z nich využívajú priamo zákazníci a iné predavačky. Obchodné váhy sa kalibrujú. Kalibrácia je dôležitá kvôli presnosti váženého tovaru.

4. Laboratórne váhy

Veľmi presné sú laboratórne váhy. Často sa používajú v spojení s mikroskopmi. Laboratórne váhy musia merať s presnosťou na 0,01 g. Okrem laboratórií ich využívajú v lekárňach a na špeciálnych pracoviskách, kde je nutné precízne overenie hmotnosti.

5. Cestovné váhy

Súčasná doba praje cestovaniu, takže sú veľmi žiadané malé, cestovné váhy. Ide o merací prístroj s háčikom. Na háčik zavesíte kufor alebo tašku a ihneď sa dostanete k údajom o váhe batožiny. Vďaka tejto váhe sa vyhnete plateniu nadváhy na letisku.

6. Osobné váhy

Osobné váhy sa podobne ako kuchynské rokmi zmenili z analógových na digitálne. Digitálne váhy sú presnejšie a majú vyššiu nosnosť. Fungujú na batérie. Niektoré z digitálnych váh je možné prepojiť s mobilným telefónom. Lepšie si skontrolujete zmeny telesnej hmotnosti a môžete s ich pomocou zmerať telesný tuk.

7. Priemyselné váhy

Priemyselné váhy majú veľa podôb. Môže ísť o plošinové váhy, ktoré dokážu zmerať hmotnosť do niekoľkých ton. Veľmi využívané sú váhy paletové – v skladoch vážia prijatý a vydávajú tovar.

 

 

 

You may also like