Tri fázy vývoja vzťahu

by redakcia kankan
0 comment

Stendhal počítal vo vývoji vzťahov so siedmimi etapami. Ale moderní vedci naznačujú, že hlboký cit má tri fázy: sexuálnu príťažlivosť, duchovnú príťažlivosť a pripútanosť.

Všetko plynie, všetko sa mení. A pocity tiež. Ukazuje sa, že láska má vývojové fázy. Stendhal ich napočítal sedem: obdiv, predstava potešenia, nádej, zrod lásky, kryštalizácia, pochybnosti, druhá kryštalizácia. Ale moderní vedci naznačujú, že hlboký cit má tri fázy: sexuálnu príťažlivosť, duchovnú príťažlivosť a pripútanosť.

Prvá etapa: Oheň túžby

Toto je najromantickejšie a najvášnivejšie štádium lásky – divoký sex a detská žiarlivosť. Podľa výskumov trvá romantická láska od 18 mesiacov do troch rokov.

Pocity

Všetko, čo je v tomto období potrebné, je byť v blízkosti objektu svojej lásky. Zaľúbenci nechcú jesť, spať, pracovať – všetky myšlienky smerujú k tomu druhému. Zvonku to pripomína mierne šialenstvo, ktoré je, mimochodom, blízko pravde. Vedci dokázali, že romantická láska je obdobou posadnutosti, neurózy. Mozog milenca v tomto okamihu pripomína mozog pacienta s duševnými poruchami. Láska v tejto fáze je slepá – idealizuje partnera, nevnímajúc jeho nedostatky.

Sex

Prečo mala príroda potrebu, aby ľudia jeden druhého na začiatku vzťahu tak oslnili? Je to jednoduché. Preto, aby sa množili a množili, bez toho, aby ich rozptyľovali vzájomné tvrdenia typu: „Vôbec nie si expert v posteli!“ alebo “Naučíš sa niekedy, ako zarobiť peniaze?” V prvej fáze sme všetci takí: vášniví, sexi, mimoriadni, úspešní … Sme pripravení na sex na akomkoľvek pohodlnom, či nepohodlnom mieste.

Tajomstvo úspechu

Nemusíte robiť nič – príroda urobí všetko za vás. Aj keď nie ste dobrí v sexuálnych technikách, nikto si to nevšimne.

Druhá fáza: Láska

Keď mnohí zistia, že predmet ich vášne nie je dokonalý, snažia sa ho zvrhnúť z piedestálu. Sklamanie v partnerovi môže byť také veľké, že sa to skončí rozchodom. Oveľa častejšie sa však udalosti vyvíjajú podľa optimistického scenára – keď sme takpovediac znovuobjavili partnera, sme pripravení vyrovnať sa s jeho nedostatkami (občas si tajne lichotíme nádejou, že ho prevychováme).

Pocity

Niečo na tom našom vyvolenom je už aj nežiadúce, ale stále ho chceme. Áno, vášeň a zanietenie pominú, ale láska zostáva. A to je normálne – nemôžete „horieť“ navždy, inak skôr či neskôr skončíte v … psychiatrickej liečebni.

Sex

Intenzita vášní nie je rovnaká. Ak ste sa kedysi milovali na raňajky, na obed a na večeru, teraz je to maximálne raz za týždeň, aj to s plánovaním. Mení sa aj rytmus intímneho života. A s narodením dieťaťa sa už všetko totálne zmení. Prvých šesť týždňov je to teda zo zdravotných dôvodov nemožné. Potom nastupuje fáza ,,nechcem“: nedostatok spánku, umývanie, čistenie, kŕmenie, neustále obavy o dieťa. Mama sa vráti do svojej predchádzajúcej sexuálnej formy šesť mesiacov alebo rok po pôrode. A je veľmi dôležité, aby jej návrat podporoval jej manžel, pretože manželka sa často začína spájať iba s obrazom matky, a nie milenky.

Tajomstvo úspechu

Romantika z prvých rokov sa vráti, ak oživíte sex niečím novým: oblečením, postojmi, neočakávanými miestami na milovanie, hrami na hrdinov. Neustále novinky stimulujú produkciu dopamínu, hormónu zodpovedného za starú romancu.

Tretia etapa: Priatelia a životní druhovia

Zatiaľ čo väčšina opusov je o romantickej fáze lásky, zrelá fáza je rovnako krásna. Vášeň ochladzuje, ale nemizne.

Pocity

Vzťahy pripomínajú priateľstvá. On jej dá masáž, ona ho škrabká po chrbte. Kúpi si lístok na futbal, ona ho presvedčí, aby šiel do divadla, a on … súhlasí.

Sex

Deti vyrástli, môžete sa venovať sami sebe, ale pri sexe, bohužiaľ, to už nie je čo bývalo. Existujú páry, ktoré to vekom skúsia vrátiť tam kde to bolo, ale väčšina sa už iba „kamaráti“ a sex sa obmedzí na pár kontaktov mesačne. Sex sa stáva rutinou, čo však nie je veľmi desivé, lebo si intimitu ceníte oveľa viac.

Tajomstvo úspechu

Stagnácia sexu môže viesť k emocionálnemu výbuchu. U mužov sa to najčastejšie zhoduje s krízou stredného veku, keď macho muži po štyridsiatke chcú žiť naplno. Žena sa zasa snaží udržať vo forme a buduje svoju vnútornú nezávislosť. Ak manželka využije sexuálne skúsenosti a novonadobudnutú nezávislosť, prípadne nové pomôcky zo sexuálneho obchodu – oheň vášne opäť splanie!

You may also like