Šetríte na pneumatikách? Vyjde vás to draho

by redakcia kankan
0 comment

Na niektorých veciach sa oplatí šetriť a na iných nie. V oblasti starostlivosti o vozidlo by ste nikdy nemali šetriť na pneumatikách. Nejde len o samotnú kúpu pneumatík, ale tiež o to, ako sa následne o pneumatiky staráte. Ušetrené eurá na údržbe môžu znamenať desiatky až stovky eur minutých na kúpu nových pneumatík. Preto na pneumatikách nešetrite, pretože v závere vás šetrenie vyjde draho.

Ignorovanie prasklín a defektov na pneumatikách

Dezén pneumatík musíte pravidelne vizuálne kontrolovať. Zamerajte sa nielen na hĺbku dezénu, ktorý nesmie byť u zimných pneumatikách nižší ako 3 mm a u letných nesmie klesnúť pod 1,6 mm. Testy pneumatík však preukázali, že tieto limity by ste nemali dosiahnuť a pneumatiky je nutné vymeniť už pri dezéne nižšom ako 4 mm -zimné pneu a 3 mm letné pneumatiky. Draho by vás mohlo vyjsť tiež ignorovanie prasklín. Menšie trhliny sa daj opraviť, ale defekt už nie.

Neprezúvanie pneumatík a celoročné jazdenie na zimných

Peniaze navyše zaplatíte aj v prípade, že nebudete prezúvať. Samozrejme, že v lete na zimných pneumatík jazdiť z hľadiska zákona môžete. Lenže takáto jazda je nielen nebezpečná, ale tiež neekonomická. V prvom rade vám hrozí kolízia, pretože zimné pneumatiky v lete majú extrémne predĺženú brzdnú dráhu. Na druhej strane je ekonomické hľadisko. Počas jazdy v lete na zimných pneu sa zvyšuje spotreba paliva. Ak používate v zime snehové reťaze, po prejdení zasneženého územia ich ihneď z pneumatík zložte.

Sezónne pneumatiky nenechávajte na balkóne

Možno ste prezuli a skontrolovali dezén, ale napriek tomu vám pneumatiky rýchlo doslúžili. Príčina môže tkvieť v zlom skladovaní pneumatík. Ak nemáte v byte priestor, radšej zaplaťte pár eur pneuservisu, ktorý pneumatiky na sezónu uskladní. Ideálna teplota pre pneumatiky je 15 °C, miesto na skladovanie by malo byť tmavé a suché. Pneumatiky bez ráfika sa skladujú vo vertikálnej polohe a s ráfikom je ich možné zavesiť alebo uložiť na seba. Pneumatiky si označte a po sezóne ich rozmiestnenie prehoďte, aby sa všetky ojazdili rovnomerne.

Geometria kolies zabráni nepravidelnému ojazdeniu

Ak si pneumatiky vymieňate svojpomocne, mali by ste si po výmene dať nastaviť geometriu v servise. Niekedy je nutné nastaviť vyváženie kolies aj častejšie. Nesprávne vyváženie spoznáte podľa vibrácií a nerovnomerného ojazdenia behúňa.

 

You may also like