Ako sa ubrániť pred napadnutím medveďom

by redakcia kankan
0 comment

Posledné týždne sa média neustále zaoberajú tým, ako premnožené medvede napádajú ľudí. Medvede si dokonca trúfnu na prechádzku po meste, takže sa zdá, že ani medzi panelákmi sa nemôžete cítiť bezpečne. Samozrejme, že napadnutie medveďom hrozí hlavne počas túry v lese. Viete, ako sa pri stretnutí s medveďom chovať a ako sa ubrániť pred jeho nepadnutím?

Na túru nikdy nechoďte bez vhodného výstroja

Pred zranením spôsobeným medveďom vás môže ochrániť obyčajný batoh, ktorým si zakryjete hlavu. Do lesa na túru by ste mali chodiť vždy pripravení. Okrem batoha nezabudnite na odolné oblečenie do každého počasia. Je nemysliteľné, aby ste si na túru obuli tenisky či sandále. Do lesa patrí jedine turistická obuv. Ak v diaľke počujete medveďa, tak sa iste budete chcieť čo najrýchlejšie vzdialiť. Turistické topánky zabránia tomu, aby ste sa pri rýchlej chôdzi pošmykli či si zranili chodidlá kvôli ostrej vetvičke. Obuv pre pánov alebo dámska turistická obuv je bezpečná, pohodlná a vyzerá na nohách dobre. Pre prípad núdze si do batoha zbaľte malú lekárničku alebo škatuľku prvej pomoci.

V lese buďte predvídaví

Na medveďa môžete naraziť prakticky všade. Dokonca aj hojne navštevované turistické trasy nie sú pre medveďov tabu. Dôkazom je nedávny útok, ktorý sa odohral na lesnej ceste, po ktorej chodia ľudia často domov z práce. Medvede a všetky divo žijúce zvieratá sú najviac aktívne skoro ráno a pri zotmievaní. Ak ste sa vybrali na túru v skorých ranných hodinách, buďte ostražití. Neznámy zvuk alebo stopy v prachu môžu znamenať, že sa medveď pohybuje vo vašej blízkosti. Pomôže, keď budete hlučnejší (hlasnejšie sa rozprávajte alebo si pískajte) a medveďa vopred na svoju prítomnosť upozorníte. V prípade, že vás medveď nezbadal, pokojne a hlavne v tichosti odíďte tým smerom odkiaľ ste prišli.

Čo robiť, keď vás medveď zbadal

Utiecť medveďovi sa dá aj vtedy, keď vás už zbadal. Nikdy sa mu však nepozerajte do očí. Robte sa, že ho nevidíte a vzdiaľte sa od neho. Neutekajte a ani sa ho nesnažte odplašiť vetvou alebo krikom. Ak sa schyľuje k útoku, ľahnite si od ochrannej polohy. Ľahnite si na brucho, nohy roztiahnite a hlavu si bráňte rukami. Na ochranu hlavy dobre poslúži batoh.

 

 

 

You may also like