Prvý deň v posilňovni. Vyvarujte sa chybám a cvičte efektívne

by redakcia kankan
0 comment

Rozhodli ste sa cvičiť a vybrali ste si posilňovanie? Vaše rozhodnutie plne schvaľujeme. Len málokto sa môže pochváliť vlastnou posilňovňou, takže predpokladáme, že budete chodiť do fitness centra. Začiatky cvičenia v centre môžu byť chaotické, a preto vám prinášame zopár rád, ako začať a na čo sa sústrediť.

Bez športového oblečenia to nepôjde

Do každého fitness centra by ste si so sebou mali vziať uterák a fľašu na vodu. Väčšie fitness centrá ponúkajú síce možnosť prenájmu uteráčika, ale prinesením vlastného ušetríte. Uterák využijete na prekrytie stroja. Každé fitness centrum má na svoje recepcii ponuku rôznych nápojov vhodných na pitie počas tréningu, tieto nápoje sa vám budú lepšie piť z vlastnej fľaše ako z pohára. Investovať by ste mali tiež do kvalitného, priedušného a pot sajúce športového oblečenia. Nielenže sa budete lepšie cítiť, ale sa vám bude tiež lepšie cvičiť. Pozor na to, že trénovať musíte v čistých teniskách a nie v tých, v ktorých prídete zvonku. Športové oblečenie, obuv i doplnky za bezkonkurenčné ceny nájdete na stránkach internetového obchodu inSPORTline.

Necvičte ihneď bezhlavo!

Možno vás to bude ihneď ťahať k veľkým strojom a závažiam, ale každý tréning musí začať popreťahovaním svalstva, aby ste predišli úrazu a natiahnutiu svalov. Po krátkom precvičení nasleduje približne 10 minút kardia. V každom väčšom fitku nájdete kardio stroje ako rotopedy, bežiace pásy, stacionárny bicykel alebo eliptický trenažér. Na týchto strojoch sa zahrejete a môžete začať s posilňovaním. Zo začiatku vám odporúčame tréningy pod dohľadom profesionálneho trénera. Ten vám ukáže techniku cvikov, naučí vás pri cvičení správne dýchať a poradí vám, ktoré partie tela máte problematické. Ak z nejakého dôvodu jeho služby nechcete využiť, poproste obsluhu vo fitness centre, aby vám ukázala ako stroje fungujú. Veľa môžete odpozorovať od skúsenejších cvičiacich.

Trénovať ruky alebo nohy?

Je jasné, že muži budú chcieť trénovať hlavne ruky a ženy nohy. My radíme obom skupinám, aby si precvičili všetky svaly. Jedine súmerná postava vyzerá na prvý pohľad skvele. Ak vás nebaví trénovať celú hodinu len ruky či spodok tela, venujte polhodinu jednej časti a druhú polhodinu druhej časti tela. Ideálne je zaradiť do tréningu aspoň 5 cvikov resp. strojov a cvičiť na nich tri série po 10 opakovaní. Nezabúdajte ani na stred tela tzv. core. Pevné brušné svalstvo je oporou pre celé telo, podporí správne držanie tela a zníži riziko zranenia pri dvíhaní ťažších závaží.

 

 

 

You may also like