Očarujúca záhrada a terasa vďaka funkčnému osvetleniu

by redakcia kankan
0 comment

Viete, na čo väčšina ľudí zabudne pri plánovaní výstavby domu? Na vonkajšie osvetlenie. Podľa prieskumov je osvetlenie záhrady a celkovo exteriéru najviac zanedbávanou časťou novostavby. Niekedy trvá aj roky, než sa majitelia stavby dostanú k jeho realizácii. Tento postup nie je správny, pretože osvetlenie plní ako bezpečnostnú, tak aj estetickú funkciu. Svetlo dokáže s každým kútom záhrady urobiť priam zázraky.

Prečo je osvetlenie záhrady a terasy také dôležité

Osvetlenie exteriéru domu berie väčšina ľudí len ako povinnosť. Zamerajú sa predovšetkým na praktickú stránku osvetlenia resp. osvetlia len najnutnejšie časti domu – hlavný vchod, garážové dvere alebo vstup na terasu. Takýto prístup je na škodu, pretože každé osvetlenie dokáže byť nielen funkčné, ale aj dobre vyzerajúce.

Osvetlenie exteriéru domu

Aj ten najjednoduchší dizajn domu môže so správne zvoleným osvetlením pôsobiť ako palác. Ďalším zanedbaným faktorom je bezpečnosť. Zlodeji si skôr trúfnu vojsť do tmavej záhrady ako do záhrady, ktorá bude mať strategické miesta osvetlené. Na účel ochrany majetku slúži hlavne vonkajšie svetlo so senzorom, ktorý zachytáva pohyb.

Nečakané zapnutie svetla odradí nevítaných návštevníkov a poskytne vám nutnú ochranu. Ďalším dôvodom, prečo by ste mali osvetleniu záhrady a terasy venovať pozornosť, je rozšírenie možností využitia exteriérových priestorov. Vďaka osvetleniu sa budete môcť dlhšie venovať práci vonku, pred garážou alebo sa zahrať na kuchárov pri večernej grilovačke.

Osvetlenie terasy

Osvetlenie terasy vám umožní využívať tento priestor ako ďalšiu plnohodnotnú miestnosť domu. Vonkajšie svetlá prinesú do vášho života nové možnosti trávenia voľného času v záhrade, na terase, pod pergolou alebo v záhradnom domčeku.

Typy vonkajších svietidiel

Keď sa povie osvetlenie záhrady a terasy, skoro všetci si predstavíme vianočnú atmosféru, vianočné reťaze alebo iné sviatočné dekorácie. Exteriér by ste nemali plne osvetliť len v období Vianoc. Celoročné osvetlenie záhrady vám prinesie radosť, zmení vzhľad domu a dodá správnu atmosféru každému posedeniu na terase s rodinou či priateľmi.

V oblasti vonkajšieho svietenia budete mať naozaj z čoho vyberať. Vsadiť môžete na klasické osvetlenie napojené na elektrickú sieť, na solárne osvetlenie čerpajúce energiu zo slnka alebo na doplnkové osvetlenie v podobe sviečok či svetiel na batérie. Z praktického hľadiska sú najlepšou voľbou LED systémy. LED systémy sa dajú dobíjať aj zo slnka, ale vo väčšine prípadov budete potrebovať zdroj energie.

LED svetelné systémy – jedinečné a úsporné

Najlepšou voľbou osvetlenia exteriéru je LED osvetlenie. LED osvetlenie je výnimočné nielen v možnosti neuveriteľne veľkého výberu druhu svetiel, ale tiež kvôli úspore energie. LED žiarovky, lampy či reťaze vám vydržia dlhé roky, prakticky celý život, spotrebujú minimum elektrickej energie, nepriťahujú hmyz a sú ekologické. Ich výhodou je tiež to, že sa dajú zakúpiť s rôzne vysokým IP krytím. IP krytie je pre vonkajšie svetlo zásadným parametrom. Podľa výšky stupňa krytia dokážu byť LED žiarovky a svetlá odolné nielen voči vlhkosti, ale aj prachu.

Na vonkajšie použitie sú určené LED svetlá s krytím minimálne IP44. Ako sme už spomenuli, v prípade LED osvetlenia budete potrebovať zdroj energie, preto je plánovanie osvetlenia ešte pred realizáciou stavby veľmi dôležité. Ak ste tento fakt zanedbali, nič sa nedeje. Záhradní architekti spolu s elektrikárom dokážu robiť zázraky.

Profesionálov spomíname zámerne, pretože do osvetlenia exteriéru by sme sa bez odbornej pomoci nikdy nepúšťali. Okrem realizácie osvetlenia sa firma postará aj o dokumentáciu a prípadné opravy. Zároveň dokáže vytvoriť osvetlenie, ktoré bude pôsobiť celistvo, bude bezpečné pre ľudí, zvieratá i rastliny. Ak chcete osvetlenie záhrady riešiť dodatočne, profesionáli dokážu spojiť závlahový systém s kabelážou, alebo vám navrhnú iné riešenie.

 

Každý priestor si zaslúži individuálny prístup

Na záver by sme vám chceli priniesť zopár tipov na osvetlenie jednotlivých častí okolia vášho domu.

Osvetlenie terasy a stien domu

Osvetlenie terasy a stien domu

Osvetlenie terasy je dôležité pre predĺženie pobytu v tejto časti vášho bývania. Nepoznáme lepší relax ako posedenie na terase s dobrým nápojom a jedlom v rukách. Na osvetlenie terasy vám postačí jedno hlavné a na dotvorenie atmosféry jedno doplnkové svetlo. Ako hlavné osvetlenie môžete zvoliť LED fasádne svietidlo napojené priamo na sieť v interiéri. Fasádne osvetlenie je možné umiestniť kamkoľvek pod okraj strechy – nad vchodové dvere alebo nad vstup do garáže. Na dotvorenie atmosféry vám dobre poslúžia bodové svetlá alebo LED pásy, ktoré sa vyrábajú v širokej farebnej škále a dajú sa ovládať na diaľku.

Osvetlenie prístupových ciest

Na osvetlenie prístupových ciest sa najčastejšie používajú stojacie lampy v rôznej výške alebo bodové navádzacie svetlá. Pozor na to, aby vám rozmiestnenie lámp neprekážalo pri záhradných prácach, hlavne pri kosení. Bodové zápustné svietidlá vyzerajú jedinečne, ale nemôžete od nich očakávať taký výkon ako od stojacích lámp. Na druhej strane sú neprehliadnuteľné, ak si pre bodovku vyberiete vhodné miesto – blízkosť kríka, záhonu, drevenej dekorácie.

Osvetlenie záhrady a bazéna

Na osvetlenie rôznych kútov záhrady vám najlepšie poslúžia LED reflektorové lampy. Dajú sa nasmerovať na požadovaný bod, ktorý chcete zvýrazniť – stromy, kríky, jazierka, skalky. Osvetlenie rastlín vyzerá efektnejšie, keď zvolíte svetlo žiariace zospodu.

Osobitnou kapitolou sú svetlá okolo bazéna. V tomto prípade vám naozaj odporúčame vsadiť na LED technológie, ktoré spĺňajú všetky bezpečnostné požiadavky na prevádzku vo vlhkom prostredí. Pri inštalácii LED osvetlenia dbajte na odborné zapojenie a využívajte svetlá s krytím IP68. Pri osvetlení vodných plôch si dávajte pozor na rastliny a v jazierkach na živočíchy, ktorým celonočné svietenie škodí.

 

 

 

 

You may also like