Prečo by ste mali aspoň raz navštíviť Bali?

by redakcia kankan
0 comment

Ak patríte medzi vášnivých milovníkov cestovania, spoznávania nových kultúr, miest či dobrého jedla, Bali je pre vás tou skvelou možnosťou na dovolenkovú destináciu. Veľa cestovateľov považuje tento ostrov za jedno z najkrajších a najpokojnejších miest na Zemi.

Bali je provinciou Indonézie a je to najzápadnejší ostrov súostrovia Malé Sundy, kam patria ďalšie menšie ostrovy ako Nusa Penida, Nusa Lembongan, Nusa Ceningan a Serangan. Práve Bali je spomedzi týchto ostrovov najnavštevovanejší, čo môže byť nevýhodou v špičke sezóny. Mnohí odporúčajú stráviť dovolenku v mestečku Padangbai, kde nájdete tú pravú pokojnú atmosféru.

Ostrov tisícich chrámov

Na Bali nájdeme takmer na každom kroku nejaký chrám. Nachádzajú sa tu hinduistické chrámy, ktoré sa nazývajú pura. Je ich tu vyše desaťtisíc a nájsť ich môžete v horách, skalách či pri pláži. Ich vchod je otočený buď k Slnku, horám alebo k moru. Uskutočňujú sa v nich rôzne festivaly a predstavenia. Pri vstupe do chrámu by mal mať človek zahalené ramená a nohy.

Besakih je najväčším chrámovým komplexom a tvorí ho približne 22 chrámov. Má asi tisíc rokov a nájdeme ho pri sopke Agung. V tomto chráme sa každoročne konajú už spomínané festivaly a náboženské púte, stretáva sa tu obrovské množstvo veriacich. Ak sa rozhodnete dovolenkovať na Bali, chrám Besakih určite stojí za návštevu.

Kultúra

Väčšina indonézskych ostrovov je moslimská, no Balijčania sú vyznávačmi balijského hinduizmu, ktorý má spoločné znaky s indickým hinduizmom. Veria v reinkarnáciu (samsara), zákon príčiny a následku (karma) a ukončenie procesu reinkarnácie (moksa). Ich umenie je taktiež do veľkej miery ovplyvňované náboženstvom.

Balijčania radi vyrábajú rôzne masky, batikované oblečenie a sú známi rezbou do dreva a kože. Svoje výtvory využívajú v náboženských obradoch a ceremoniáloch, v ktorých sa dostávajú do tranzu a vstupujú do nich bohovia. Pre návštevníka je obrovským zážitkom vidieť na vlastné oči takýto rituál, ktorý sprevádza tanec, hudba a magická atmosféra.

Nádherné prostredie a príroda

Pre tento ostrov sú typické krásne pláže s bielym pieskom, ktoré sú výbornou možnosťou na zrelaxovanie a načerpanie nových síl s možnosťou surfovania na vlnách priezračného mora. Nájdete tu tiež unikátne pláže s čiernym sopečným pieskom. Medzi turistické atrakcie patrí aj množstvo sopiek.

Aktívna sopka Gunung Agung (3 142 m) je najposvätnejšou horou pre miestnych obyvateľov. Zároveň je aj najvyššou horou, takže jej návštevníci si užijú celodennú túru s výhľadom na exotickú prírodu. Na turistiku je najvhodnejšie obdobie sucha, pretože chodníky nie sú mokré a šmykľavé. Gunung Batur (1 717 m) je najnavštevovanejšou a jednou z najaktívnejších sopiek na Bali. Na jej vrchole vás čaká dokonalý výhľad na jazero Batur. Na tomto mieste je možnosť vychutnať si skvelý obed a taktiež sa tu dá prenocovať.

Bali sa pýši taktiež nádhernými ryžovými poliami, vodopádmi, čistými jazerami, ktoré sú vhodné na lov rýb alebo potápanie. Turisti si na konci dňa môžu užiť jedinečný pohľad na západ Slnka, ktorý je bez pochýb nezabudnuteľným zážitkom.

Gastronómia

Gastronómia na Bali je hlavne indonézska, ale nájdeme tu aj prvky z čínskej a indickej kuchyne. Oproti našim pokrmom sú ich recepty ľahšie, porcie menšie a nepoužívajú žiadne zahusťovadlá ani umelé látky. Jedlá tejto kuchyne majú výraznú, korenistú chuť a arómu. Miestni obyvatelia používajú na prípravu pokrmov veľa čerstvej zeleniny a byliniek, mäso a ryby. Hovädzie mäso tu konzumujú len málo alebo vôbec, no zato si radi pochutnávajú na kuracine a bravčovine.

Ďalej vo veľkom množstve používajú vajíčka, tempeh a tofu. Ryža je pre nich samozrejmosťou, keďže sa tu nachádzajú už spomínané ryžové polia. Typickým jedlom je napríklad Nasi Campur, ktoré pozostáva z rôznych druhov mäsa, kreviet, zeleniny a vajíčok. V strede taniera sa podáva kopček ryže. Toto jedlo je možné pripraviť aj vo vegetariánskej verzii s tempehom alebo tofu.

Priateľskí obyvatelia

Miestni sú považovaní za veľmi priateľských a pohostinných ľudí. Sú veľmi otvorení a hneď si vás získajú svojou veselou, hrejivou povahou. Je veľká šanca, že si tu nájdete priateľov a zážitky, ktoré vám zanechajú spomienky na celý život.

You may also like