Potrebujete pohyb? Začnite behať

by redakcia kankan
0 comment

Jednou z aktivít na zlepšenie fyzického zdravia, ktoré môžeme robiť aj počas zavretých fitnes centier a športových klubov je beh. Beh sa stáva čoraz vyhľadávanejšou a obľúbenejšou aktivitou medzi všetkými vekovými kategóriami. Sú však medzi nami aj takí, ktorí beh zásadne odmietajú. Považujú ho za nudný, zdĺhavý alebo aj vyčerpávajúci. Mnoho ľudí sa dokonca obáva, že pri tomto type športu sa opotrebúvajú naše kolená viac ako pri akomkoľvek inom druhu aktivity. A to najmä dopadom chodidla na tvrdú zem. Aká je ale pravda? Naozaj si pri behaní, ktoré je považované za jeden z najzdravších pohybov, ničíme kĺby? Pri behu je síce na kĺby vyvíjaný väčší tlak ako pri obyčajnej chôdzi, chôdza je však na druhej strane dlhodobejší proces. Čo znamená, že chôdzou trávime viac času ako behaním a takisto aj dotyk so zemou pri chôdzi trvá dlhšie. Počas behu máme so zemou kratší kontakt, keďže sa pohybujeme rýchlejšie. Pravdou teda je, že naše telo je prispôsobené obom týmto pohybom a sú pre neho absolútne prirodzené. Človek musel behať od nepamäti. A behával omnoho viac a ďalej, aby sa mu podarilo niečo uloviť a tak mohol prežiť.

Podľa viacerých vedeckých štúdií je beh naopak prospešný pre naše kĺby. Okrem toho prospieva naším pľúcam a srdcu. Počas behu sa podporuje krvný obeh a ten prináša viac kyslíka do pľúc. Podľa mnohých výsledkov dokonca bolesťami kĺbov a kolien skôr trpia osoby, ktoré sa nevenujú behu ako tí, ktorí behávajú pravidelne.

Mnoho ľudí, ktorí sa rozhodli tomuto športu venovať to však častokrát rýchlo vzdajú. Dôvodom je napríklad aj to, že neodhadnú svoje schopnosti a už pri prvom behu idú príliš rýchlo alebo ďaleko. Dobrou radou je rozcvičiť sa najprv rýchlou chôdzou. Ak už nám rýchla chôdza nerobí problém, môžeme začať s behaním. Tu tiež platí, že všetko postupne a s mierou. Tempo a kilometre je potrebné navyšovať veľmi opatrne a postupne.

Nebehajte na kilometre, ale na čas.

Nemusíte odbehnúť maratón. Dôležité je stanoviť si čas, ktorý venujete behaniu. Ideálne je začať na 20 minútach a postupne zvyšovať. Pokojne aj po minúte. Pamätajte. Lepšie behať 20 minút ako vôbec. Ak však ani po 20 minútach necítite únavu, neprestávajte. Znamená to, že vaše telo je nastavené na viac.

Behať môžete vždy a všade. Výhovorky neexistujú

Presne tak. Neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie. Pri behu platí, že musíte byť oblečení tak, akoby bolo vonku o pár stupňov viac ako aktuálne je. Je dôležité, aby ste necítili extrémny chlad, ale na druhej strane sa nesmiete ani prehrievať. Vtedy strácate tekutiny a telo je dehydrované.

Beh má aj ďalšie výhody. Okrem toho, že pri ňom zaručene zabudnete na všetky problémy, a to aj vďaka uvoľneným endorfínom, ak si zvolíte vhodné miesto na beh, pomôže vám aj oddýchnuť si a nabrať nové sily.

You may also like