Parazity v perinách. Starať by ste sa mali nielen o posteľnú bielizeň

by redakcia kankan
0 comment

Pranie paplónov a vankúšov väčšina gazdiniek zanedbáva. Starostlivosť o lôžkoviny začína a končí len pri praní posteľnej bielizne. Takýto postup je veľká chyba, pretože parazity sa ukrývajú hlavne v matracoch, paplónoch a vankúšoch. Nebadane sa živia kúskami kože, vlasmi a milujú teplo vášho tela. Ak nechcete neželaných návštevníkov chovať, mali by ste sa starať kompletne o celú posteľ.

Starajte sa o paplóny a vankúše každý deň

Je jedno z akého materiálu je vyrobený váš vankúš alebo paplón, vždy myslite na to, že je nutné prať aj lôžkoviny. Všetky vankúše bez rozdielu, antialergické alebo anatomické vankúše, a tiež paplóny si zaslúžia vašu pozornosť rovnako ako bielizeň. Nejde len o ich zažltnutie od potu či zápach, ale tiež o to, že sa v nich usádza prach, roztoče a pleseň. Práve roztoče sú príčinou vzniku a prejavov alergií. Keďže ide o parazity, ktoré majú radi vlhké teplo, tak je pre nich váš paplón a vankúš ideálnym prostredím na život i množenie. Všetky lôžkoviny vrátane návleku na matrace by ste mali prať minimálne raz do roka. Ak ste alergik alebo ste citliví na prach, frekvencia prania by mala byť ešte častejšia. Okrem prania myslite tiež na pravidelné vetranie miestnosti a vždy, keď to počasie dovolí, vyložte lôžkoviny von na slnko. Roztoče totiž nemajú radi slnečné žiarenie. Vadí im tiež veľmi nízka alebo vysoká teplota. Ideálna je pre nich teplota okolo 22 stupňov, a preto lôžkoviny vyložte na terasu pokojne aj v zime. Nikdy nespite v lôžkovinách bez návliečok.

Ako sa starať o paplóny a vankúše

V prípade, že lôžkoviny ráno schovávate do skrine alebo do vnútra postele, mali by ste ich pred uložením nechať dôkladne vyschnúť. Vhodné je všetky periny pretrepať a prevzdušniť. Na preschnutie vám bude stačiť poriadne vyvetraná miestnosť. Odporúčame vám lôžkoviny natriasť a otvoriť dokorán okno. Toto pravidlo platí tiež pre ľudí, ktorí paplóny a vankúše prikrývajú dekou či prehozom. Pri praní lôžkovín dbajte na inštrukcie, ktoré sú uvedené na etikete. Vo všeobecnosti však platí, že prať by ste ich mali pri teplote 60 stupňov. Na pranie môžete použiť gél i prášok, ale nie aviváž.

Prečo sú roztoče tak nebezpečné

Možno si poviete, že preháňame a periny nie je potrebné prať, pretože roztoče nie sú až tak škodlivé. Je pravda, že eliminovať prítomnosť roztočov v domácnosti je problematické a vždy sa nájdu miesta, kde dokážu prežiť. Napriek tomu by ste sa mali snažiť, aby ich bolo vo vašom okolí minimum. Veľké množstvo roztočov totiž produkuje veľa výlučkov. Ich trus vám môže spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie od bolestí hlavy, upchatého nosa až po kožné prejavy. Preto každý deň venujte aspoň zopár minút pozornosti údržbe lôžkovín.

 

 

 

You may also like