Elektromagnetické relé – využitie a jeho špecifiká

by redakcia kankan
0 comment

Dnes už vďaka moderným technológiám postupuje vývoj elektromagnetických zariadení veľkým krokom vpred. Avšak relé poznáme už z dávnejšej minulosti, kedy bolo prvýkrát využité ako mechanický posilňovač pre telegrafické linky. Jeho dnešné využitie je už o niečo rozdielnejšie, je totiž dôležitým funkčným prvkom v riadiacich systémoch a automatizovaných sústavách.

Vzhľadom na špecifické potreby vzniklo hneď niekoľko druhov relé, ktoré môžete využívať. Môžete ich rozlišovať na základe niektorých kritérií a to napríklad podľa veľkosti ovládacieho napätia, prevedenia magnetického obvodu, či už ide o jednosmerný alebo striedavý prúd. Môžete si vybrať aj podľa počtu alebo druhu kontaktu, ktoré chcete napájať.

Každé relé má svoju funkciu

Relátka môžete rozlišovať aj podľa ich funkcie, resp. podľa toho, na čo konkrétne vám budú slúžiť. Ich funkcia môže byť regulačná, pomocná alebo kmitavá či programovateľná. Na čom pri výbere relé záleží najviac, je oblasť, v ktorej ho chcete používať. Relé v kombinácii s ďalšími elektronickými súčiastkami vytvára montážny, zložitejší blok, ktorý v konečnom výsledku môže byť svetelným či časovacím relé.

Zaujímavé jazýčkové relé

Jazýčkové relé má pravdepodobne najjednoduchšiu konštrukciu zo všetkých, a aj vďaka tomu je práve jedno z tých, ktoré dosahujú vysoký počet zopnutí a rozopnutí za sekundu. Na jazýčkové kontakty tak môže priamo pôsobiť magnetické pole, pre ochranu sú zvyčajne zhotovené v malých sklenených trubičkách. Využívajú sa napríklad ako čidlá okien či dverí alebo aj v rozdeľovacej technike.

Aké sú výhody relé oproti polovodičom?

Relé má v porovnaní s polovodičmi oveľa väčší ovládací výkon a zároveň menšie výkonové straty na kontaktoch. Z hľadiska bezpečnosti sú relé lepšie vďaka zaistenej izolácii oddelených obvodov.

Podľa čoho nakupovať svoje technické vybavenie?

Ak hľadáte elektromagnetické súčiastky, cievky a relé, všetky druhy za výhodné ceny nájdete na tme.eu. V ich ponuke nájdete viac ako 500 000 produktov a jednými z najvyhľadávanejších sú práve elektromagnetické relé. Na ich webstránke nájdete rôzne druhy vrátane jazýčkových, miniatúrnych, pre priemyselné využitie alebo automobilové. Ak hľadáte výkonové, rozhodne máte z čoho vyberať. Okrem iného v ich ponuke nájdete aj relé súpravy a tiež aj všetko dôležité príslušenstvo, medzi ktorým by vám nemala chýbať upevňovacia spona či prepojovací mostík.

Výber podľa parametrov

Ak hľadáte niečo konkrétne a poznáte parametre, stačí ich pri nákupe zvoliť a nájsť tak presne to, čo potrebujete. Zvoliť si môžete výrobcu, menovitý prúd, typ vybavenia, spôsob montáže aj vývody či počet pinov. Vyberte presne to, čo potrebujete a aj nakupovanie relé môže byť zaujímavé.

You may also like