Na čo si dávať pozor pri kúpaní v prírodných jazerách?

by redakcia kankan
0 comment

Letná kúpacia sezóna odštartovala a s ňou aj pobyt na kúpaliskách či jazerách. Množstvo ľudí uprednostňuje prírodné vody pred aquaparkami, kde býva množstvo ľudí. Kúpanie v jazerách však prináša aj isté riziká, ktoré to sú?

Na Slovensku máme množstvo prírodných kúpalísk, jazier či vodných tokov. Na mnohých je však kúpanie len na vlastné riziko. Ak premýšľate kam na výlet Stredné Slovensko, kde sa môžete aj počas horúcich dní schladiť, navštívte napr. Šútovské jazero, neďaleko ktorého sa nachádza aj krásny Šútovský vodopád. Kúpanie v jazere je na vlastné riziko, no napriek tomu tyrkysová voda láka množstvo návštevníkov.

Ešte predtým ako sa vyberieš kúpať do jazera

  1. Vezmi so sebou parťáka

Kúpanie v jazerách môže /nemusí/ priniesť rôzne riziká, či už kŕč vo vode, alebo rôzne nástrahy, ktoré sa môžu skrývať pod vodou. Preto je vhodné navštevovať prírodné jazerá minimálne vo dvojici. Preto ak premýšľate kam na výlet do prírody, zvoľte miesta, kde sa môžete aj schladiť v prírodnom jazere a spestrite si tak príjemné chvíle v prírode.

  1. Mysli na obuv do vody

Mnohé jazerá, priehrady či vodné toky sú plné ostrých kameňov alebo iných predmetov, ktoré sú ukryté na ich dne. Úrazu sa môžeš vyhnúť ak si zabezpečíš vhodnú obuv do vody. Ešte predtým ako skočíš do vody poobzeraj sa po hladine, či tam nie sú nejaké konáre či neviditeľné skaly, aby nedošlo k úrazu.

  1. Nezabudni na repelent

Vodné toky sú väčšinou plné komárov, ovadov, kliešťov či iného hmyzu. Pred nepríjemnými uštipnutiami sa môžete vyvarovať aplikovaním repelentu. Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych druhov. Vybrať si môžete rôzne účinné repelenty, ktoré sú už vyrábané aj so znesiteľnou vôňou. Ak sa chystáte na výlety s deťmi v blízkosti vodných tokov, mal by byť repelent povinnou výbavou.

  1. Pozor na riziká infekcií

Mnohé vody môžu ľuďom so slabou imunitou privodiť aj rôzne choroby. Prírodné vody nie sú dezinfikované a to znamená vyššie riziko infekcie. Najčastejšími nástrahami sú sinice, ktoré vedia spôsobiť nebezpečné zápaly močových ciest či vaginálne infekcie. Pre ľudí náchylných na tieto choroby by malo byť kúpanie v prírodných vodách tabu.

 

 

 

You may also like