La Cosa Nostra je už minulosťou. Počuli ste o najhoršej mafii na svete?

by redakcia kankan
0 comment

Kde inde by sa mohla najobávanejšia mafia sveta ukrývať, ak nie v Taliansku. Pravda je však taká, že v skutočnosti sa neukrývajú. Práve naopak. V oblasti, odkiaľ pochádzajú o nich vedia všetci občania. ‘Ndrangheta vzišla z jedného z najchudobnejšieho regiónov v Taliansku – Kalábrie, s približne dvomi miliónmi obyvateľov a súčasne z najmenej rozvinutých regiónov v Európe. Tieto zjavné nevýhody sa im podarilo premeniť vo svoj prospech. Mafia už dávno nepôsobí iba v mieste svojho vzniku. Jej prítomnosť je zrejmá najmä v Nemecku, Kanade a Austrálii. Ide o jedinú mafiu na svete, ktorá má svoje zastúpenie na všetkých kontinentoch.

‘Ndrangheta. To je názov pre túto taliansku zločineckú organizáciu. Od ostatných organizácií mafiánskeho typu sa ‘Ndrangheta líši predovšetkým svojou štruktúrou. Nezakladá sa na pyramidálnom členení, ale na horizontálnom rozvrhnutí moci. To znamená, že si rovnomerne medzi sebou rozdelili prakticky celú Kalábriu. Pôsobí v oblasti stavebníctva, poľnohospodárstva, zdravotníctva, v odpadovom hospodárstve či v energetike. Mafia v posledných dekádach prevádzkuje i bufety, reštaurácie, upratovacie či pohrebné služby. V podstate, ak nemáte povolenie od mafie, nemôžete v tomto regióne podnikať. ‘Ndranghetu sprevádza od samého začiatku kriminálna činnosť vrátane únosov a vrážd. V súčasnosti sa však podieľa aj na obchode s drogami, zbraňami, či bielym mäsom. Silnou zbraňou ‘Ndranghety sú kontrola a riadenie tokov štátnych aj európskych verejných peňazí, jej schopnosť korumpovať verejnú i štátnu správu a získavať tak osobné výhody. Model je nasledovný: investuje peniaze, skorumpuje miestnych politikov a následne využije verejné financie. V prípade, že politici odmietnu spolupracovať, nastáva vydieranie alebo smrť. Na druhej strane, mafia je schopná zaistiť spolupracujúcim politikom nielen financie na kampaň, ale aj samotné hlasy, a to od komunálnych volieb až po eurovoľby.

Slovo „’Ndrangheta“ pravdepodobne pochádza z gréčtiny, kde „andragathía“ znamená hrdinstvo, mužnosť alebo „andragathos“ statočný muž. Jej základom sú pokrvné putá. Členmi sa môžu stať len rodinní príslušníci z jednotlivých klanov, a to buď narodením alebo krstom. Ak raz vstúpite do mafie, musíte zostať jej členom až do smrti. Sobáše sa uzatvárajú v zásade tiež iba medzi klanmi. Na rozdiel od organizácie Cosa Nostra, ktorá tradične angažuje len mužov, ‘Ndrangheta zapája do svojich aktivít aj ženy.

O ’Ndranghete sa hovorí na Slovensku po tom, čo sa zistilo, že chystaný článok zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka sa mal týkať podvodov s eurofondmi na východe Slovenska, do ktorých vraj boli zapletení Taliani s väzbami na túto skupinu.

 

 

 

You may also like