Kupujete nové pneumatiky? Možno sú pre vás ideálne celoročné

by redakcia kankan
0 comment

Aj vám sa zdá, že čas neuveriteľne letí? Veď len nedávno sme menili zimné za letné pneumatiky a o necelé dva mesiace nás čaká opačný postup. Alebo možno nie. Motoristi, ktorí využívajú celoročné pneumatiky nemusia na výmenu myslieť. Ak vás táto predstava láka, položte si zopár otázok či sú celoročné pneumatiky ideálne pre vaše potreby.

Prezúvať pneumatiky treba. Ale kedy?

Prezúvaniu sa majitelia sezónnych pneumatík nevyhnú. Nájdu sa síce takí, ktorí budú polemizovať o nutnosti prezúvania a jazdia celý rok na letných či zimných. Z hľadiska zákona takéto jednanie problematické nie je. Problém môže nastať, keď v zime napadne sneh a vy zostanete s autom visieť doma. Alebo v lete počas dažďa, kedy zimné pneumatiky nezvládnu odvádzať dažďovú vodu. Neprezúvanie spôsobuje aj mnoho iných problémov počas jazdy a hlavne prináša veľké riziko kvôli dlhšej brzdnej dráhe.

Odporúčania a limity na prezúvanie

Z uvedených dôvodov sa radšej riaďte odporúčaniami a termínmi, ktoré znejú: zimné pneumatiky kormoran nasaďte na všetky kolesá 15. novembra a letné 31. marca. Ak sa počasie prudko zmení a teploty klesnú alebo sa zvýšia stabilne v hodnote 7 stupňov, prezujte aj skôr. Prezúvanie je nutné aj vtedy, keď sú pneumatiky ojazdené alebo poškodené. Minimálna hĺbka dezénu pre letné pneumatiky je stanovená na 1,6 mm a pre zimné na 3 mm.

Prezúvať netreba s celoročnými gumami

Celoročné pneumatiky majú veľa výhod, ale nie každému šoférovi budú stačiť. Najväčšou výhodou celoročných pneumatík je hlavne fakt, že ich môžete používať za každého počasia. Odpadáva tak prezúvanie, ušetríte na servise a nemusíte sa trápiť tým, kde pneumatiky uskladníte.

Cena verzus dojazd

Celoročné pneumatiky sú o niečo drahšie ako sezónne. Je preto nutné zvážiť či sa vám oplatia kúpiť. Ak nejazdíte často, sú pre vás dobrou voľbou. Pri veľkom ročnom nájazde kilometrov, sa celoročné pneumatiky rýchlo ojazdia a finančne sa nevyplatia tak ako strešný box na jedno použitie v roku.

Bezpečnosť a trakcia

Druhým faktorom, ktorý treba zvážiť, je to, kam jazdíte. Počas jazdy v meste a maximálne mimo mesta v nížinách sú celoročné pneumatiky dobrý pomocník. Pozor na to, ak sa vyberiete na zimnú dovolenku do hôr, kde vám už nemusia stačiť kvôli nižšej trakcii. V tomto prípade budete iste potrebovať snehové reťaze, či už textilné, alebo kovové. Na výber nemajú motoristi žijúci v horách. Pre tých v zime iné, ako zimné pneumatiky neprichádzajú do úvahy.

 

You may also like