Kupujete disky na kolesá auta? Poradíme vám, ako ich vybrať

by redakcia kankan
0 comment

Disky sú dôležitou súčasťou vášho auta. Ovplyvňujú nielen jeho vzhľad, ale aj jazdné vlastnosti a bezpečnosť. Pri výbere diskov by ste sa mali riadiť niekoľkými parametrami, ktoré musia zodpovedať vozidlu a pneumatikám. Ide hlavne o veľkosť a tvar diskov. Ak budete dodržiavať nasledujúce zásady, nájdete disky, ktoré budú vyhovovať vašim potrebám a preferenciám.

Ako vybrať disky podľa rozmerov

Základnými rozmermi diskov sú šírka a priemer, ktoré sa udávajú v palcoch. Tieto rozmery musia byť zhodné s rozmermi, ktoré majú letné a zimné pneumatiky na vašom aute. Šírka disku ovplyvňuje stabilitu a ovládateľnosť auta, priemer disku určuje výšku bočnice pneumatiky a tým aj komfort a odpruženie.

Zális disku

Dôležitý je i zális disku, ktorý sa označuje skratkou ET a udáva sa v milimetroch. Zális disku je vzdialenosť medzi stredom disku a plochou, ktorá sa prichytáva k náboju. Čím je zális menší, tým je rozchod väčší a naopak. Zmena rozchodu kolies môže mať vplyv na riadenie, brzdenie, spotrebu a opotrebenie pneumatík. Preto by ste mali dodržiavať hodnotu zálisu, ktorú určil výrobca auta.

Ako vybrať disky poľa počtu skrutiek

Ďalším parametrom, ktorý musíte zohľadniť pri výbere diskov, je počet a rozstup skrutiek. Počet skrutiek sa zvyčajne pohybuje od 3 do 6, rozstup skrutiek je priemer kružnice, na ktorej sú skrutky rozmiestnené. Tento údaj sa udáva v milimetroch a je dôležité, aby presne sedel s rozstupom skrutiek na náboji. Inak by ste museli použiť adaptéry, ktoré by zmenili rozchod kolies a zális disku.

Veľkosť stredového otvoru

Posledným rozmerom, ktorý by ste mali zistiť, je veľkosť stredového otvoru disku, ktorý musí presne zapadnúť na stredový čap náboja. Ak je stredový otvor disku väčší ako stredový čap náboja, môžete použiť redukčné krúžky, ktoré zabezpečia správne centrovanie disku. Ak je stredový otvor disku menší ako stredový čap náboja, disky sa nedajú namontovať.

Alternatívne rozmery diskov

Výrobca vozidla určuje základné rozmery diskov, ktoré sú vhodné pre daný typ vozidla. V niektorých prípadoch je však možné použiť aj alternatívne rozmery diskov, ktoré sú homologizované pre daný typ vozidla. Alternatívne rozmery diskov môžu zlepšiť vzhľad vozidla alebo jazdné vlastnosti. Napríklad použitie diskov s väčším priemerom môže zlepšiť dynamiku vozidla.

Ako vybrať tvar diskov

Tvar diskov sa týka najmä ráfika, teda časti disku, na ktorú sa nasadzuje pneumatika. Ráfik môže mať rôzne profily, ktoré sa označujú písmenami. Najčastejšie sa vyskytuje profil J, ktorý je štandardný pre väčšinu osobných áut. Profil J má pätku disku, ktorá zabraňuje vysunutiu pneumatiky z disku pri nízkom tlaku.

Okrem profilu ráfika je dôležitý aj tvar pätky disku, ktorá sa nachádza na vnútornej strane ráfika a slúži na udržanie tlaku v pneumatike. Pätka disku môže mať rôzne tvary, ktoré sa označujú skratkami. Najčastejšie sa vyskytuje tvar FH, ktorý je vhodný pre pneumatiky s dušou aj bez duše.

Materiál diskov

Disky sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré majú vplyv na ich vlastnosti, vzhľad a cenu. Najčastejšie sa používajú dva druhy materiálov: oceľ a hliník. Oceľové disky sú lacnejšie, odolnejšie a ľahšie sa v prípade poškodenia opravia, ale sú ťažšie, menej estetické a horšie odvádzajú teplo. Hliníkové disky síce v niektorých prípadoch stoja toľko ako najlacnejšie pneumatiky, ale ich dizajn je úchvatný. Hliníkové disky sú tiež ľahšie a lepšie odvádzajú teplo. Sú však náchylné na mechanické poškodenie.

Pozor na homologizáciu diskov

Homologizácia diskov je proces, ktorým sa overuje, či disky spĺňajú technické a bezpečnostné normy pre použitie na cestách. Homologizácia diskov sa vykonáva podľa pravidiel Európskej únie, ktorá vydáva certifikáty ECE, alebo podľa pravidiel jednotlivých krajín, tie vydávajú certifikáty ABE, TÜV, NAD a iné. Homologizácia diskov je dôležitá pre zaručenie kompatibility diskov s vozidlom, pneumatikami a brzdovým systémom. Pri výbere diskov by ste mali zvoliť také, ktoré majú homologizáciu pre váš typ vozidla. Homologizácia diskov sa zvyčajne nachádza na vnútornej strane disku, kde je uvedená skratka a číslo certifikátu.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

You may also like