Kúpili ste si jachtu? Nezabudnite ju poistiť

by redakcia kankan
0 comment

Všetky plavidlá bez rozdielu by ste mali dať poistiť. Zákon síce túto povinnosť neukladá pre majiteľov plavidiel slúžiacich na súkromné rekreačné účely, ale poistenie je istotou vo viacerých smeroch. Vďaka poisteniu si môžete byť istí, že v prípade havárie nebudete platiť vysoké sumy za poškodenie iného plavidla alebo za opravy svojej vlastnej lode. Čo všetko kryje poistenie plavidiel?

Čert nespí ani na malých vodných tokoch

Ak ste absolvovali kurz vodca malého plavidla, tak viete, že na vode sa môže stať milión rôznych rizikových situácií. Poškodenie majetku je síce nepríjemné, ale oveľa horšie je, keď sa vy alebo ostatní pasažieri zrania. Naše vodné plochy nie sú rozľahlé a ani nebezpečné, ale čert nikdy nespí, a preto o poistení silne uvažujte. Iné je to v prípade, že sa chystáte s plavidlom do zahraničia. V zahraničí jachtu musíte mať poistenú, platí to napríklad pre Slovákov obľúbené plavby v Chorvátsku a Taliansku.

Poistenie zodpovednosti z prevádzky lode

S poistením plavidiel je to podobné ako s poistením vozidiel. Skoro všetky poisťovne ponúkajú poistenie za škody spôsobené tretej strane a poistenie havarijné. Ihneď ako kúpite lode na predaj, informujte sa o možnosti ich poistenia a o výške poistného krytia. Prvé spomínané poistenie za škody tretej strany sa nazýva poistenie zodpovednosti z prevádzky lode a odporúčame ho uzavrieť naozaj každému majiteľovi plavidla. Výška poistného nie je vysoká a záruky v prípade havárie sú široké. Skvelou informáciou je, že toto poistenie je možné uzavrieť iba na obdobie, kedy budete s plavidlom na vode. Ak využívate plavidlo na komerčné účely t.j. vozíte turistov alebo prevážate náklad, poistenie zodpovednosti je dané zo zákona. Poistné krytie v tomto prípade zahŕňa preplatenie škôd na zdraví i na majetku, dokonca aj počas účasti plavidla na pretekoch.

Havarijné poistenie pre luxusnejšie plavidlá

Pre drahšie jachty na predaj odporúčame okrem poistenia zodpovednosti uzavrieť aj havarijné poistenie. Staršie a lacné lode či člny sa havarijne poistiť neoplatí kvôli vyššej cene poistného. Toto poistenie je naozaj stávkou na istotu, pretože pokrýva nielen úhradu výdavkov za opravy lode v prípade havárie, ale tiež opravy poškodenia plavidla živelnou katastrofou alebo vandalizmom. Havarijné poistenie pokryje výdavky spojené s vytiahnutím potopenej lode, ekologické škody alebo poškodenie nákladu lode. K základnému poistnému krytiu havarijného poistenia je možné dokúpiť rôzne doplnkové riziká.

 

 

You may also like