Je možné preliačiny na aute opraviť do pôvodného stavu?

by redakcia kankan
0 comment

Pri akejkoľvek oprave karosérie hrozí, že sa nová vrstva laku bude oddeľovať od pôvodnej farby. Rizikom je tiež neodborné brúsenie a gitovanie, po ktorom zostávajú viditeľne vypukliny. Nie vždy musí oprava skončiť týmto spôsobom. Existujú metódy, ktoré dostanú karosériu do pôvodného stavu.

Preliačiny znižujú hodnotu vozidla

Preliačiny na aute sa objavia na karosérii po nešikovnom parkovaní, otváraní dverí, po krupobití alebo je ich pôvodcom vandalizmus na aute. Vám ako majiteľovi vozidla je asi jedno, ako preliačina vznikla, pretože ani vandalizmus neznamená, že sa vinník nájde. Ak ste proti živlom a vandalizmu poistení, ceny opravy sa obávať nemusíte. Nanajvýš zaplatíte spoluúčasť podľa klauzúl dohodnutých v poistnej zmluve. Kto nie je poistený, bude musieť celú opravu zaplatiť sám.

Cena opravy nie je jediným strašiakom. Preliačiny v prvom rade znižujú hodnotu vozidla. V prípade, že je v ich štruktúre poškodený lak, bude musieť oprava prebiehať za pomoci brúsenia, prípadne gitovania a nanášania nového laku. Môže sa stať, že po oprave zostanú na laku stopy, čo je príčinou zníženej predajnej ceny auta. Rozumné  nie je ani to, keď preliačinu neopravíte. Do poškodeného laku sa môže dostať voda a okolie začne korodovať. Korózia sa dokáže rozšíriť veľmi rýchlo. Preto po vzniku preliačiny ihneď jednajte a objednajte sa obhliadku do servisu. Možno budete mať šťastie a preliačina sa bude dať opraviť PDR metódou

Oprava karosérie po preliačení PDR metódou

Pri PDR oprave sa využíva sada na opravu preliačin. Nejde o náradie, ktoré bežne kúpite v obchode. Sada obsahuje inštrumenty na mieru vyrobené na účely opravy preliačin odbornými rukami. Jedine skúsený servisný pracovník dokáže s náradím pracovať precízne a jemne tak, aby bola oprava dokonalá. Podľa toho, kde sa postihnuté miesto nachádza, pracovník využije dve metódy opravy.

Oprava karosérie na mieste dostupnom z vnútornej strany karosérie sa realizuje jemným vytláčaním preliačiny smerom von. Ide naozaj o mravčiu prácu, na ktorú treba školenia i prax. Ak nie je možné preliačinu vytlačiť, pristupuje sa k jej vyťahovaniu. Opäť ide o odbornú prácu, kedy sa za pomoci reverzného kladiva a špeciálneho lepu preliačina vytiahne. V oboch prípadoch sú výsledky udivujúce a karoséria vyzerá úplne ako nová.

 

You may also like