Jazda so snehovými reťazami verzus jazda bez reťazí

by redakcia kankan
0 comment

Špecifické poveternostné podmienky si vyžadujú špecifický spôsob jazdy. Na jar a v lete trápia vodičov silné búrky sprevádzané víchricou. V zime budia obavy zasnežené vozovky a poľadovica. Z hľadiska ovládateľnosti vozidla je práve ľad a sneh najväčším rizikom. Viete, ako sa jazdí po snehu so snehovými reťazami a ako bez nich?

Len so zimnými pneumatikami hory nezvládnete

Jazda bez snehových reťazí v horách je problematická pre vozidlá so silným motorom, takže si viete predstaviť, že malý osobák nedokáže vyjsť do kopca bez reťazí. Samozrejme, že s ľadom si neporadia ani SUV, a preto existuje variant reťaze na SUV 4×4. Okrem problémov s ľadom a snehom vám bez reťazí v horách hrozí tiež zapadnutie do snehu. Nová nádielka snehu na vozovke, k tomu miestami vyjazdené koľaje sa rovná nocovaniu v priekope. Posledným varovaním jazdy bez reťazí je hrozba pokuty. Počas zimy sú snehové reťaze povinné na všetkých vyznačených úsekoch ciest t.j. za značkou Použiť protisklzové reťaze. Táto povinnosť sa vzťahuje na obdobie, kedy je na ceste vrstva snehu alebo ľadu. Motoristi, ktorí majú s reťazami skúsenosti, vám potvrdia, že táto malá pomôcka im pomáha nielen pri jazde. Reťaze je možné použiť pri vychádzaní zo zasneženého parkoviska a tiež na zaviatych cestách mimo mesta.

Jazda so snehovými reťazami musí byť opatrná

Vždy, keď si nasadíte reťaze na dodávky, osobné autá alebo na nákladné vozidlá, je nutné myslieť na to, že by ste nemali prekročiť rýchlosť 50 k/h. Po prvej jazde s reťazami sami zistíte, že vyššia rýchlosť prakticky nie je možná. Hlavne kovové reťaze začnú byť pri vyššej rýchlosti hlučné a volant začne mierne štrajkovať. Okrem nižšej rýchlosti je nevyhnutné jazdiť plynule – žiadne prudké dupanie na brzdy alebo plyn. Tieto pravidlá platia aj pre jazdu po ľade. Nezabúdajte, že snehové reťaze vám pomôžu nielen na snehu, ale tiež počas poľadovice. Nesmierne dôležité je, aby ste sledovali vozovku a pri spozorovaní ubúdajúceho snehu reťaze ihneď odninštalovali. Na miestach, kde nie je na ceste súvislá vrstva snehu to znie absurdne, ale stačí pár kilometrov jazdy po asfalte a reťaze môžete hodiť do koša. Okrem reťazí sa môžu poškodiť aj pneumatiky a asfalt. Manipulácia so snehovými reťazami môže byť pri istých modeloch mimoriadne prácna a zložitá. V prípade, že jazdíte do hôr častejšie, nešetrite a kúpe si radšej snehové reťaze so samoupínacím systémom.

 

 

You may also like