Fotopasca ako účinný prostriedok na sledovanie zveri, alebo odhalenie zlodeja.

by redakcia kankan
0 comment

Fotopasce si už dávno zamilovali všetci poľovníci, či milovníci prírody a divokej zveri. No pravdou však je, že ich využitie nekončí pri obdivovaní lesných krás. Využitie tejto čarovnej krabičky našli aj majitelia domov, alebo veľkých pozemkov. Používajú ju totiž ako malú a nenápadnú kameru, ktorá nasníma každý pohyb. Odhalenie zlodeja, alebo vandala s ňou nie je žiadny problém!

Môže fotopasca poslúžiť aj vám?

Fotopasce sú automatické digitálne zariadenia, inak povedané špecializované fotoaparáty, určené na denný aj nočný záznam statických snímok či videa. Fotopasca sa automaticky aktivuje v momente, keď pohybový snímač zaznamená pohyb človeka, alebo zvieraťa v zornom poli snímača. Vďaka tomu fotopasca dobre poslúži na ochranu majetku proti zlodejom, alebo tiež na zachytávanie pohybu divokej zveri. Preto odpoveď na túto otázku znie áno. Fotopasca môže naozaj poslúžiť aj bežnému človeku. Nemusíte byť poľovník, aby ste ocenili jej využitie. Jej kúpou môžete pomôcť ochrániť vašu nehnuteľnosť či pozemok pred zlodejmi, ale aj rôznymi vandalmi.

Posvieťte si na zver či na zlodejov pomocou infračerveného svetla

Množstvo živočíchov opúšťa svoje skrýše po zotmení, rovnako ako zlodeji vyrážajú na lov prevažne v noci. Preto je nočné videnie pri fotopasciach veľmi dôležitým parametrom. Aby si fotopasca na zvieratko a aj na zlodeja pekne posvietila, používa prisvietenie pomocou infračerveného svetla. Nie vždy je však infračervené spektrum svetla neviditeľné. Pozor preto dejte na hodnotu vlnovej dĺžky. Pri hodnote do 850 nm je dióda pre ľudské oko viditeľná a spoznáte ju podľa červeného svetielka. Výhodou prísvitu je však lepšie osvieteniefotografovaného objektu, a tým aj väčší dosah fotopasce. Z takej vzdialenosti už väčšina ľudí ani zvierat slabé červené svetlo nezaregistruje.

Dbajte na správny výber rýchlosti spúšte!

Pretože na rýchlosti spúšte veľmi záleží a to hlavne pri pohyblivých objektoch! V prípade, že si fotopascu chcete zaobstarať na sledovanie zveri, ktorá na jednom mieste spravidla dlho nepostojí, rýchlosť spúšte nepodceňujte. Pamätajte, ako fotopasca funguje: snímač zaznamená pohybujúci sa objekt, kamera vytvorí snímku. Následne snímku uloží na pamäťovú kartu. Keď vezmete do úvahy, že zver vám pred fotopascou pózovať nebude, pohotová reakciavašej fotopasce je doslova nevyhnutnosťou. Čím pohotovejšia táto reakcia bude, tým lepšiu snímku získate. Ak si ale fotopascu zaobstarávate výhradne na ochranu svojho domu, pozemku či chaty, nie je reakčný čas až taký podstatný.

Na čo si dať pri výbere a inštalácii fotopasce najväčší pozor?

Za kvalitu si priplatíte. To treba mať na pamäti pri výbere správnej a hlavne kvalitnej fotopasce. Pokiaľ bude vaša vyhliadnutá fotopasca podozrivo lacná, treba zbystriť pozornosť. Aj to totiž môže byť jeden z ukazovateľov toho, že s ňou nebude úplne všetko v poriadku. Pri snímaní vás môže neskôr zaskočiť rozostrená, alebo čierna fotka, na ktorej neuvidíte ani zver a ani zlodeja. Investovanie do kvalitnej fotopasce sa naozaj oplatí. Veľa skúsených poľovníkov, alebo majiteľov fotopascí vám potvrdí, že za kvalitu sa naozaj oplatí si priplatiť. Do budúcna sa vám to môže niekoľkonásobne vrátiť v krásnych záberoch, alebo pri vyrovnávaní vzniknutých strát či škôd.

Pri inštalácii vašej fotopasce treba jednoznačne dbať na jej polohu a na to, čo sníma. Správne uložená fotopasca by na seba nemala pútať skoro žiadnu pozornosť. Mala by byť teda umiestnená veľmi nenápadne tam, kde neupúta pozornosťnikoho. Ani zveri a ani zlodeja. Dôležité tiež je, aby fotopasca snímala len váš pozemok a nie verejné priestranstvá. Do ich zorného poľa musí spadať len váš majetok, alebo miesta vo voľnej prírode.

You may also like