Dôvody, prečo sa vám nedarí schudnúť

by redakcia kankan
0 comment

Od nového roka ubehli skoro tri mesiace a napriek úmornej diéte sa vám nedarí schudnúť. Ručička váhy nie a nie sa pohnúť. Frustrácia sa strieda s beznádejou. Prepadajú vás myšlienky, že štíhla postava vám nie je súdená. Pekná figúra nie je o sudičkách a osude. Je o tom, čo jete a ako často sa hýbete. Toto sú najčastejšie príčiny, prečo sa ľuďom nedarí schudnúť.

Máte toho na tanieri príliš veľa

Jedna strana mince je zdravá strava a druhá strana mince, koľko stravy zjete. Aj zdravá strava má kalórie, a ak to s kalóriami preženiete, nikdy neschudnete. Ustrážiť si príjem kalórií môžete dvomi spôsobmi. Buď budete zapisovať všetko, čo zjete, alebo si dáte poradiť od nutričného experta. Nutriční poradcovia vám zostavia vyvážený jedálniček, ktorý bude obsahovať všetky živiny, ale v rámci kalorickej normy.

Málo sa hýbete

Podľa odborníkov sa skrýva za štíhlou líniou 70 % zdravej stravy a 30 % pohybu. V prípade, že radi jete a chcete si občas dopriať vaše obľúbené dobroty, nezostáva vám nič iné, ako sa hýbať. Denne by ste sa mali hýbať minimálne hodinu. Stačí obyčajná chôdza alebo upratovanie. Pre domácich peciválov je vhodný rotoped, ktorý doma nezaberie veľa miesta.

Väčší efekt má samozrejme cielené cvičenie. Niektoré druhy tréningu sú tak efektívne, že stačí, aby ste denne odcvičili 20 až 30 minút. Ide napríklad o vysoko intenzívne HIIT tréningy alebo Tabatu. Zábavné a efektívne je skákanie cez švihadlo. Okrem uvedených druhov cvičení je dôležité aj posilňovanie, ktoré je nutné do tréningového plánu zaradiť aspoň dva razy týždenne. Pri cvičení vás bude motivovať pekné športové oblečenie alebo pomôcky na cvičenie z internetového obchodu inSPORTline.

Metabolizmus zlenivel

Po nabratí kilogramov sa dostavia zdravotné problémy a váš metabolizmus zlenivie. Metabolizmus je možné prebudiť a zrýchliť viacerými spôsobmi. Základ je pestrá strava a jej pravidelný príjem v malých porciách 5-krát denne. Nezabúdajte ani na pitný režim počas celého dňa a nielen jednorazovo.

Priam zázračným budičom metabolizmu je už spomínané posilňovanie. Je dokázané, že po silovom tréningu telo spaľuje veľmi rýchlo ešte dlhé hodiny. Na chudnutie a metabolizmus má vplyv aj oddych. Doprajte telu čas na regeneráciu a spite aspoň 8 hodín denne.

Preháňate to s…

Všetkého príliš škodí. Preto sa vyhýbajte pri chudnutí týmto veciam:

  • Prehnanému cvičeniu
  • Drastickým diétam
  • Pozor na soľ – maximum je 5 g na deň
  • Rafinovanému cukru
  • Ovociu vo forme banánov a hrozna
  • Alkoholu

 

You may also like