Cvičte s rozumom. Radosť z pohybu a dosiahnutie cieľov

by redakcia kankan
0 comment

Cvičenie prináša radosť, vyplavuje endorfíny, zlepšuje kondíciu, blahodarne pôsobí na zdravie, umožňuje schudnúť alebo formovať postavu. Všetky tieto benefity cvičenia získate jedine tak, že budete cvičiť efektívne a vyvarujete sa chybám začiatočníkov.

Ako dosiahnuť, aby vás cvičenie bavilo

Cvičiť by ste mali len vtedy, keď máte na tréning čas a cítite sa fit. Prepínať sa za každú cenu vedie k frustrácii a niekedy aj k zraneniam. Vaše tréningy by mali byť pestré. Neustále opakovanie rovnakých cvikov vedie k nudnému stereotypu, ktorý vás odradí cvičiť. Využívajte pri cvičení rôzne malé pomôcky. Variabilitu cvikov vám umožní guma na cvičenie, kettlebell, balančné podložky, masážne valce alebo aj obyčajné švihadlo. Niekedy je menej viac. Znamená to, že by ste si mali po cvičení dopriať regeneráciu. Ak vás jeden druh športu nebaví, vyskúšajte iný. Vytvorte si plán alebo cieľ, ktorý vás bude ťahať k lepším výkonom a pravidelnému cvičeniu.

Čo všetko získate pravidelným cvičením

Cvičiť môžu všetci ľudia bez rozdielu veku, pohlavia alebo hendikepu. Nájdite si vhodnú pohybovú aktivitu, ktorej výber prispôsobte svojim fyzickým možnostiam. Stačí si predstaviť paraolympionikov a ich výkony. Šport nepozná hranice a ani výhovorky. Keď sa budete pravidelne venovať športu, pocítite tieto pozitívne účinky na vaše zdravie:

  • Schudnete, vyformujete si postavu a zrýchlite metabolizmus.
  • Pocítite zmenu psychiky. Depresie či zlá nálada zmiznú. Budete sa cítiť viac v pohode, lepšie vám to bude myslieť a vaše sebavedomie bude rásť.
  • Poďakuje vám i imunitný a tráviaci systém. Srdce bude pracovať ako treba a krvný tlak sa vám upraví.
  • Znížite riziko civilizačných ochorení – choroby srdca, rakovina, cukrovka, obezita.

Ako správne cvičiť

Cvičenie má svoje pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať. Ak ste úplným začiatočníkom, je vhodné si nájsť trénera, ktorý vás do tajov vybraného športu uvedie. Cvičte v pohodlnom oblečení, noste vhodnú obuv, pri cvičení sa vám zíde podložka na cvičenie, uteráčik a fľaša s vodou. Oblečenie i rôzne pomôcky na cvičenie za bezkonkurenčné ceny nájdete na e-shope inSPORTline. Pred každým tréningom venujte zopár minút rozohriatiu svalov, ktoré pomáha predísť úrazom a zraneniam. Počas cvičenia si doprajte oddych, prestávky slúžia na vydýchanie a hydratáciu. Po silovom tréningu venujte čas strečingu. Cvičeniu prispôsobte jedálniček, ktorý vám dodá silu a energiu.

 

 

You may also like