Čarovné čistenie: japonské umenie upratovať váš domov a život

by redakcia kankan
0 comment

Marie Kondo je zakladateľkou úspešného podnikania v Tokiu a renomovanou odborníčkou na premenu preplnených priestorov na priestory krásy, pokoja a inšpirácie.

Bez ohľadu na to, koľko hodín alebo dokonca dní ste venovali tomu, aby ste si dali veci do poriadku, efekt neporiadku vás neopúšťa – samozrejme, kým sa neoboznámite s metódou dôkladného čistenia od renomovanej japonskej špecialistky Marie Kondo.

Toto krehké, drobné žieňa veľmi dobre vie, ako si zariadiť domov tak, aby vyhovoval všetkým vašim potrebám (od praktických po duchovné) a neurobil vám zo života maratón upratovania.

Podľa jej názoru je kompetentné čistenie to isté ako duchovné cvičenie. Úcta k veciam, vďačnosť im za ich službu a cieľavedomé lúčenie sa s nimi pomáha nájsť harmóniu a pokoj v duši, v podnikaní a vo vzťahoch s inými ľuďmi. Ako to funguje – hovoríme v úryvkoch z Mariinej knihy „Čarovné čistenie. Japonské umenie dať veci do poriadku doma i v živote “.

Pravidlá kúzelného čistenia (podľa metódy Marie Kondo)

  1. Vyčistite jednotlivé kategórie. Najprv – oblečenie, potom – knihy, dokumenty a ďalej podľa zoznamu.
  2. Najdôležitejšie je zbaviť sa nepotrebného. Ak to chcete urobiť, vezmite každú vec do svojich rúk a opýtajte sa sami seba, či vám robí radosť. Ak nie, pokojne ju zahoďte.
  3. Upratovanie je dialóg s vecami. Japonci vždy zaobchádzali s neživými predmetmi s úctou. Marie navrhuje, aby ste pred vyhodením nepotrebnej veci jej poďakovali za vynikajúcu službu.
  4. Zabudnite na úložné systémy.
  5. Pamäťové zariadenia sú tiež zbytočné haraburdy.
  6. Všetko stočte do rúrok. Všetky predmety, ktoré nie je potrebné vešať na koľajnicu, Kondo odporúča zrolovať v podobe sushi a zvisle umiestniť do zásuviek – ako uteráky v nočnom stolíku pod umývadlom z katalógu IKEA.
  7. Oblečenie, ktoré na ramienku vyzerá najlepšie, netreba skladať.
  8. Podobné veci by mali visieť vedľa seba a všeobecne sa odporúča zavesiť ho zľava doprava, začnúc tmavými teplými vecami po svetlé a ľahké.
  9. Zbavte sa papierov. Staré časopisy, školiace materiály, nepoužívané notebooky a nespočetné, ale úplne zbytočné nálepky nevyhnutne zahltia váš interiér. Ukončite to tým, že ich nahradíte šikovnými notebookmi.

Každá vec má svoje vlastné miesto

Zmyslom definovania konkrétnych miest na ukladanie vecí je, že každá má svoje vlastné miesto. Možno si teraz myslíte: „Bude mi to trvať večne,“ ale nebojte sa. Aj keď sa zdá byť ťažké určiť miesto pre každú položku, je to v skutočnosti oveľa jednoduchšie ako rozhodnúť sa, čo si ponechať a čo vyhodiť. Pretože ste sa už rozhodli, ktoré položky si chcete ponechať, a keďže všetky tieto položky patria do rovnakej kategórie, zostáva vám iba ich uložiť vedľa seba.

Prečo je také dôležité, aby každá položka mala svoje vlastné miesto? Pretože existencia „zatúlanej“ veci znásobuje šance, že váš priestor bude opäť neprehľadný. Povedzme napríklad, že máte poličku, ktorá na sebe nič nemá. Čo sa stane, ak niekto nechá na tejto polici predmet, pre ktorý nie je určený priestor? Táto jediná položka bude príčinou vášho pádu. Predtým, ako sa stihnete rozhliadnuť okolo seba, bude tento priestor, ktorý vytvoril zmysel pre poriadok, zavalený vecami, akoby jeden z nich kričal: „Hej, odlož sem čo chceš.“

Miesto pre každú vec je potrebné určiť iba raz. Skúste to! Výsledky vás ohromia. Prestanete kupovať viac, ako potrebujete. Veci, ktoré vám patria sa už nebudú hromadiť, zahlcovať vám priestor, ako i dušu.

You may also like