Budú vám v horách v zime stačiť len nové zimné pneumatiky?

by redakcia kankan
0 comment

Otázka bezpečnosti by mala byť prvoradá pre každého motoristu. Napriek tomu mnohí z nich podcenia situáciu a vydajú sa do hôr či do extrémneho terénu bez toho, aby na bezpečnosť mysleli. Veľmi často ich k tomu vedie mylná domnienka, že nové zimné pneumatiky a silné vozidlo sú zárukou, že prejdú každý úsek cesty. Dokonca aj prudko stúpajúci či klesajúci. Pozor na to, že pneumatiky nie vždy pomôžu.

Zimná výbava nekončí len pri zimných pneumatikách

Dúfame, že nepatríte medi kamikadze šoférov, ktorí na jeseň pneumatiky neprezúvajú. Spoliehať sa na to, že vo vašom okolí nenasneží je čistý hazard. Pozor tiež na mylné domienky, že holé zimné cesty sú pre letné pneumatiky bezpečné. Zmesi použité pri výrobe letných pneumatík strácajú mnohé vlastnosti už pri 7 stupňoch. Znamená to jediné. Brzdná dráha vášho vozidla sa predĺži a automobil nie je možné plne ovládať. Druhou skupinou sú šoféri, ktorí si kúpia nové zimné pneumatiky a myslia si, že môžu jazdiť vo vysokej rýchlosti po snehu či po ľade. Vedie ich k tomu presvedčenie, že silný motor a veľké kolesá sú zárukou prekonania každého úseku. Obe skupiny šoférov si koledujú minimálne o pokutu. K ľahostajnosti ohľadom dodatočnej výbavy vedie motoristov aj zákon, ktorý neprikazuje v zime používať žiadne špeciálne pomôcky okrem spomínaných zimných pneumatík. Je to škoda, pretože jedny snehové reťaze by mal mať v kufri vozidla každý šofér. Možno mu pomôžu minimálne pri výjazde zo zasneženého parkoviska.

Do hôr bez snehových reťazí jednoznačne NIE

Odpoveď na úvodnú otázku je jasná. V zime v horách vám nebudú stačiť len zimné pneumatiky. Snehová prikrývka, ľad alebo po zídení zo spevnenej cesty i bahno vás môžu prekvapiť kdekoľvek. Prekvapiť vás môže aj prenosná príkazová značka C14. Tá jasne nariaďuje nasadenie reťazí na vyznačenom úseku v dobe, kedy je na vozovke vrstva snehu alebo poľadovica. Snehové reťaze si musí na kolesá inštalovať každý šofér. Preto nájdete v obchodoch reťaze na SUV 4×4, na nákladné vozidlá alebo reťaze na dodávky.

Ak do hôr nejazdíte často, tak si kúpte textilné reťaze, ktoré nezaberú miesto a sú praktické aj z iných dôvodov. Niektoré z nich sú povolené vo všetkých krajinách Európskej únie, takže sa vám budú hodiť aj počas ciest do zahraničia. Stávkou na istotu sú odolné kovové reťaze, ktoré akceptujú všetky krajiny sveta. Nikdy nezabudnite na to, že ani tie najdrahšie zimné pneumatiky nedokážu zázraky a môžu vás nechať v štichu pod prudkým zasneženým kopcom alebo na zafúkanej ceste.

 

 

 

You may also like