Antibiotiká a alkohol? Túto kombináciu radšej neskúšajte

by redakcia kankan
0 comment

Za posledné roky vo svete prudko stúpa konzumácia liekov. Namiesto toho, aby ľudia chorobu vyležali, nadopujú sa liekmi a pokračujú v bežnom živote. Chodia do práce, von, dokonca niektorí aj športujú. Tabletky užívame ako cukríky. Sú ľahko a rýchlo dostupné a najmä, voľne predajné. O užití lieku by však mal vždy rozhodovať lekár alebo lekárnik. Nie pacient a internet.

Zákaz kombinácie alkoholu s antibiotikami je všetkým dobre známy. Je to však pravda alebo len mýtus? A kedy vlastne toto tvrdenie vzniklo?

Podľa viacerých zdrojov sa datuje do 50tych rokov minulého storočia, keď sa penicilín začal používať na liečbu pohlavných chorôb, ako napríklad kvapavka alebo syfilis. Striedanie sexuálnych partnerov bolo totiž do veľkej miery ovplyvnené najmä tým, či sú účastníci opití alebo nie.

Úplný zákaz pitia alkoholu sa týka najmä tých antibiotík, ktoré majú antiinfekčné účinky.

Sú to teda lieky s obsahom metronidazolu, tinidazolu a sulfametoxazolu. Dôvod je ten, že tieto liečivá blokujú jeden z hlavných spôsobov, akým telo rozkladá alkohol. Počas popíjania alkoholu by sa teda v tele hromadili acetaldehydy, ktoré sú zodpovedné za príznaky tzv. rannej opice. U ostatných typov antibiotík však neexistuje striktný zákaz kombinácia s alkoholom. Samozrejme v malom množstve.

Ak však nad konzumáciou alkoholu počas užívania antibiotík rozmýšľate, je dôležité si naozaj uvedomiť, prečo a na čo sa užívajú. Vaše telo počas ochorenia bojuje proti škodlivým bakteriálnym infekciám, na ktoré sú antibiotiká dobré. Antibiotiká v podstate zabíjajú baktérie, ktoré vám spôsobujú bolesť v krku, bolesť uší, hlavy a zvýšenú teplotu.

Napriek tomu, že konzumácia alkoholu neznižuje účinnosť antibiotík, môže zhoršiť mnohé vedľajšie účinky, vrátane žalúdočných ťažkostí, hnačky, nevoľnosti a ospalosti. A to nie sú ideálne stavy, keďže vaše telo funguje v slabšom režime. Navyše, alkohol môže spomaliť schopnosť tela úplne sa zotaviť a obnoviť energetické hladiny, ktoré spôsobila infekcia.

A to nie je všetko. Spotreba antibiotík a alkoholu súčasne môže byť nebezpečná pre vašu pečeň, ktorá zvyčajne detoxikuje odpadové produkty z tela. To znamená, že môžu spôsobiť toxicitu pre pečeňové bunky, čo môže viesť k smrti buniek pečene alebo dokonca tiež ovplyvniť celkovú funkciu pečene.

Pýtate sa teda, či si jeden pohárik alkoholu radšej odoprieť alebo nie?

Lekári túto kombináciu vo všeobecnosti neodporúčajú, keďže pacient sa môže v konečnom dôsledku cítiť ešte horšie. Liečbe tým veľmi nepomôžete a budete zbytočne dehydrovaní a unavení. Zvýšite záťaž na vašu pečeň aj na imunitný systém.

 

 

You may also like