Ako sa v horách vyhnúť únave a bolesti nôh

by redakcia kankan
0 comment

Zastihla vás v horách únava a museli ste sa vrátiť do základného bodu? Alebo ste zrazu pocítili bolesti nôh? Oba okamihy sú nepríjemné a v horách tiež nebezpečné. Únave počas trekingu a bolesti nôh sa dá predchádzať. Ako s týmito problémami bojovať sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Únava nie je len o kondícii a zdatnosti

Dokonca aj športovci môžu mať problém počas náročnejšej túry. Posilňovanie alebo cyklistika zaťažujú iné svaly a časti tela ako tie, ktorú sú zaťažované pri chôdzi. Náročnejší terén a prudké stúpanie často prekvapí aktívnych a vytrénovaných ľudí. Platí preto zásada, že s turistikou by ste mali začať postupne. Najskôr preverte svoju kondíciu v jednoduchšom teréne a nezabudnite, že i v menej náročnom teréne potrebujete turistické topánky.

Únava odchádza spolu so skúsenosťami

Skúsení trekeri vedia, ako naplánovať trasu, kedy robiť prestávky a vedia tiež to, že skupinové túry si vyžadujú individuálny prístup. Celá skupina je len tak silná ako je silný jej najslabší článok. Znamená to, že pri plánovaní túry sa riaďte kondíciou a zdravotným stavom najmenej zdatného zo skupiny.

Počas túry hrá veľkú úlohu počasie. Príliš horúce počasie vás spomalí a vyžaduje si častejší oddych. Opakom je silnejší vietor alebo dážď, ktorý neumožňuje držať svižné tempo. V každom počasí podrží turistu turistická obuv. Obuv do hôr je prispôsobená chôdzi po štrku, skalách, lístí, vetvách, po mokrej tráve a tiež dokáže udržať chodidlo v suchu aj počas daždivého počasia.

Výbava a obsah turistického batoha

Rýchly pocit únavy často príde z dôvodu, že zabúdate piť alebo jesť. Ideálne je, keď máte batoh, ku ktorému je možné pripevniť hydrovak. Môžete piť bez toho, aby ste sa museli zastaviť. Na túry si pribaľte hodnotné jedlo a nezabúdajte na príjem sacharidov.

Malá investícia pred prvými túrami vás neobíde. Kúpte nepremokavú trekingovú bundu a k nej turistické topánky. Neustále spomínané špeciálne topánky do hôr robia naozaj zázraky. Pánska a dámska turistická obuv je ušitá tak, aby nohám poskytla oporu a bránila únave nôh aj pri tom najťažšom výstupe. Spomenúť musíte riziko úrazu, ktoré je v horách veľmi vysoké. Turistické topánky fixujú členky, čo je dôležitý faktor pre ochranu členkov pred vytknutím. Oporou je tiež podošva, ktorá plní funkciu odpruženia a znižuje riziko šmyknutia.

 

You may also like