5 zásad pred cestou na dovolenku vlastným autom

by redakcia kankan
0 comment

Cesta na dovolenku vlastným vozidlom je napriek vysokým cenám paliva stále obľúbeným spôsobom prepravy. Do automobilu si môžete zbaliť veľa vecí, v aute sa zvezie celá rodina a po ceste je možné zastaviť všade, kde vás upútajú scenérie alebo historické pamiatky. Cestovať autom niekoľko hodín so sebou nesie riziká, nutná je dôsledná príprava. Ako zvládnuť takúto cestu a šťastne doraziť do cieľa?

1. Kontrola vozidla

Pred dlhou cestou zájdite do servisu a nechajte skontrolovať motorickú časť vozidla. Skúsení technici odhalia aj skryté poruchy, ktoré by počas dlhej cesty mohli zmariť príchod do cieľa.

Doma zvládnete aj sami skontrolovať stav pneumatík, vymeniť zimné za letné pneumatiky a preveriť všetky časti povinnej výbavy. Sami dokážete doliať chladiacu zmes a doplniť zmes do odstrekovačov. U starších vozidiel je možné vymeniť žiarovky v svetlometoch. Ostatné činnosti nechajte radšej na servis, vrátane nastavenia geometrie kolies.

2. Balenie batožiny

Menšie osobné vozidlá majú v kufri málo miesta. Ak nechcete na dovolenke dokupovať kozmetiku či oblečenie, rozšírte možnosti kufra pomocou strešného boxu. Väčší strešný box dokáže previesť 600 až 700 litrov batožiny. Do boxov sa dajú uložiť aj športové potreby a iné vybavenie na trávenie voľného času. Pozor na to, že strecha a pneumatiky Kormoran i iné pneumatiky majú limity ohľadom maximálneho zaťaženia.

3. Využite strechu

Niektoré strešné boxy sú užšie, takže sa vedľa nich na strechu zmestia aj bicykle. Vďaka bicyklom spoznáte okolie vášho pobytu a nebudete len nečinne polihovať pri hoteli alebo na pláži. Ak na streche nebudete prevážať bicykle, môžete vedľa boxu uložiť surf alebo paddleboard. Dokonca je možné previesť všetky uvedené športové pomôcky spolu s bicyklami. Bicykle je totiž možné pripevniť na ťažné zariadenie alebo na piate dvere.

4. Plánovanie trasy

Pre urýchlenie príchodu na miesto pobytu odporúčame dôkladnú prípravu trasy. Preverte možnosti, kde budete odpočívať a tankovať. Zároveň overte možné opravy diaľnic a výluky z dopravy. Informujte sa o hraničných priechodoch a čakacích dobách. Vyhnite sa frekventovaným priechodom, kde môžete stráviť naozaj hodiny. Do telefónu si zapíšte telefonické kontakty na poisťovňu.

5. Doklady a poistenie

Nájde sa veľa ľudí, ktorí zabudnú na to najdôležitejšie – na doklady. Do niektorých krajín je možné cestovať len s občianskym preukazom a inde budete potrebovať pas. K dokladom totožnosti pribaľte aj modrú kartu zdravotnej poisťovne. Na dovolenku do zahraničia sa radšej pripoistite. Pripoistiť je možné vozidlo na daný počet dní dovolenky.

Zbaliť sa na dovolenku do Opel Corsa môže byť úloha, ktorá si vyžaduje trochu organizácie a plánovania, pretože malý kufor tejto automobilky obmedzuje dostupný priestor.  Pri balení na dovolenku do Opel Corsa je kľúčové zachovať rovnováhu medzi potrebnými vecami a efektívnym využitím dostupného miesta. Plánovanie dopredu a organizácia sú kľúčové pre úspešné a pohodlné cestovanie.

 

You may also like