Ako farebne zladiť miestnosť

by redakcia kankan
0 comment

Farebne zladiť miestnosť sa na prvý pohľad nemusí zdať náročné. Nech už experimentujete s akýmikoľvek farbami výsledok sa neraz dosť líši od toho čo by ste chceli dosiahnuť. Vybrať správne odtiene farieb, vedieť ktoré farby sa môžu kombinovať a ktoré spolu vôbec neladia vám prezradíme v tomto článku.

Menej je viac

Farby vedia spríjemniť a zútulniť každý domov. Farebnými doplnkami môžete v každom dome vytvoriť príjemnú atmosféru ale ju aj úplne pokaziť. Menej znamená viac – týmto pravidlom sa držte ak budete zariaďovať akúkoľvek izbu.

Úplne postačia tri farby:

  • dominantná farba – zaberá maximálne 60% priestoru
  • druhá farba – zaberá maximálne 30% priestoru
  • tretia farba – zaberá zvyšných 10% priestoru

Dominantnú farbu určíte jednoducho. Je to farba vecí, s ktorými nemôžete hýbať. Ide o farbu stien, okenných rámov, dverí a podlahy. Je ideálne ak je táto farba neutrálna (biela, hnedá alebo sivá). Práve k týmto farbám sa ideálne kombinujú akékoľvek ďalšie farby.

Druhú farbu tvorí nábytok, prípadne väčšie zariadenia. Pokojne môžete siahnuť aj po tmavších odtieňoch. Dbajte ale na to aby bol nábytok v jednom odtieni.

Tretiu farbu tvoria farebné doplnky. Závesy, koberce, prehozy na posteľ, dečky, dekoračné vankúšiky,… všetky doplnky voľte v jednej farbe. Nič sa nestane ak siahnete aj po rôznych odtieňoch jednej farby.Zladenie farieb

Zladenie farieb

Dať dokopy tri farby, ktoré spolu sadnú môže byť dosť náročné. Pokiaľ je ale vašou dominantnou farbou neutrálna farba môžete začať smelo kombinovať. Na výber správnych farieb slúži farebné spektrum, s ktorým môžete v miestnosti vytvoriť harmóniu, súlad alebo kontrast. Záleží to od toho aké farby vyberiete.

Kým niekto dáva prednosť farbám, ktoré vo farebnom spektre sú oproti sebe (kontrast) iný zas siahne po jednej farbe v rôznych odtieňoch (súlad) alebo po farbe, ktorú skombinuje so susednými farbami (harmónia).

Ak sa vám nedarí zohnať doplnky v tej správnej farbe obzrite sa na internete. Veľký výber doplnkov nájdete aj v e-shope www.interie.sk. Ak sa vám podarí farebne zladiť svoj dom zmeníte ho na oázu pokoja a harmónie, kde sa bude každý cítiť príjemne. Pustite uzdu svojej fantázii a nebojte sa meniť štýl miestnosti aj zmenou farby doplnkov.

You may also like