Aké fasádne farby sú momentálne maximálne in?

by redakcia kankan
0 comment

Fasáda domu musí odolávať rôznym poveternostným situáciám a mechanickej záťaži. Je zrejmé, že tento typ farby je nutné vyberať s ohľadom na trvácnosť i odolnosť. Nikto však nepopiera dôležitosť estetickej stránky. Ako vybrať fasádnu farbu, ktoré je in a zároveň dlho vydrží ako nová?

Dôležité vlastnosti fasádnej farby

Na natieranie fasády budete potrebovať kvalitnú fasádnu farbu, rebrík, štetce a valček. Rebrík zožeňte hliníkový, ktorý je na exteriérové práce najvhodnejší. Praktický je vysúvací rebrík, dočiahnete s ním až po strechu. Štetce budete potrebovať široké i užšie pre natieranie priestorov okolo okien alebo dverí.

Najviac odolná je fasádna farba, ktorá dokáže odráža svetlo. Tejto vlastnosti sa hovorí luminiscenčná a jej hodnoty by mali byť čo najvyššie. Nízke hodnoty majú farby s tmavými odtieňmi ako je hnedá, čierna, tmavo modrá a tmavo šedá. Týmto farbám sa pri natieraní fasády vyhnite resp. ich využite len na dotvorenie dekoračných prvkov, mozaiky alebo nimi natrite len časť steny. Vplyvu počasia najlepšie odolávajú farby akrylátové a silikónové. Na izolačné materiály stien sú však vhodnejšie silikátové farby.

Farby, ktoré budú in aj po rokoch

Harmónia s okolím

Natrieť fasádu farbou, ktorá vás bude časom nudiť je peklo. Preto je fasádna farba a jej výber veľmi dôležitým prvkom exteriéru stavby. Pri výbere odtieňa si všímajte všetky vonkajšie faktory. Svoju úlohu zohráva farba strechy, rámov okien, dverí, plota a tiež farby stien okolitých domov. Prispôsobte fasádnu farbu všetkým menovaným faktorom a farba nebude biť do očí alebo pôsobiť rušivo.

Farebné kombinácie

Trendom posledných rokov sú tmavšie strechy. Ak aj vy máte na dome tmavú strechu, či už hnedú, alebo čiernu, fasádu natrite pastelovými farbami.  K streche v červenej farbe sa hodia sivé odtiene alebo veľmi módna oranžová. Tento rôznofarebný efekt spolu veľmi pekne ladí. Stávkou na istotu pre  váhavých bude vždy biela alebo krémová farba. Pre odvážnych sú tipom viacfarebné prevedenia fasády. Možnosťou je obloženie časti stien kameňom, tehlami alebo drevom.

Náš tip: Pozor na prehrievanie stien. Príliš tmavé farby spôsobia zvýšenie teploty obvodových stien a interiéru. Tmavé farby zároveň rokmi strácajú intenzitu a vyzerajú ošúchane.

 

You may also like