5 bodov starostlivosti o matrace

by redakcia kankan
0 comment

Životnosť matracov vo veľkej miere závisí od vás. Nestačí kúpiť kvalitný matrac a viac si ho nevšímať. Vďaka troche vášho času sa môže životnosť matraca predĺžiť o polovicu. Nejde o žiadne čary alebo zložitú údržbu. Dodržujte nasledujúcich 5 bodov a budete sa dlhé roky tešiť z matracov bez deformácií či zápachu.

1. Zabezpečte matracom oporu

Súčasťou každej postele musí byť nielen matrac, ale aj rošty na posteľ. Rošty majú viac funkcií. Základnou funkciou je opora matraca, aby sa neprehýbal, bol pružný a netvorili sa na ňom preležané miesta. Rošt pomáha prenášať váhu tela do celej dĺžky matraca. Druhou veľmi dôležitou funkciou je odvetrávanie matraca. Odvetrávanie zabezpečujú všetky druhy roštov s rozstupmi, ale najlepšie matrace odpružia lamelové a segmentové rošty.

2. Matrace otáčajte

Podľa odborníkov je vhodné matrace dva razy za mesiac otočiť. Ani ten najkvalitnejší matrac nedokáže odolať vysokej váhe istých častí tela. Tým, že ho budete otáčať do všetkých strán (zdola nahor, z jednej strany na druhú) zabránite, aby sa matrac deformoval. Zároveň sa postaráte o tom, aby bol matrac prevetrávaný. Pri otáčaní nie je na škodu matrace na pár minút vyvetrať na balkóne.

3. Matrace je nutné čistiť

Matrace nemajú samočistiacu schopnosť. Podobne ako koberce či čalúnený nábytok je nutné aj matrace čistiť od prachu. Na túto činnosť vám bude stačiť obyčajný vysávač. Ideálny na čistenie matracov je parný čistič. Ak matrac zapácha, nasypte na neho jedlú sódu, nechajte ju niekoľko hodín pôsobiť a matrac dôkladne povysávajte. Veľmi zaprášené matrace môžete vyklepať.

4. Kúpte k matracom doplnky

Do postele nepatria len lôžkoviny a posteľná bielizeň. Na ochranu matracov slúžia rôzne doplnky, ktoré nielen chránia, ale tiež zvyšujú pohodlie spánku. Ako ochranu pred malými nehodami v posteli používajte na matrac chránič. Pogumovaný chránič bráni prieniku tekutín do matraca. Matrac ochráni a zmäkčí vrchný matrac tzv. topper. Matrace by mali byť v poťahoch, ktoré sa dajú oprať. Estetickú i ochrannú funkciu majú prehozy cez posteľ. Ak ladia s vankúšmi, sú ozdobou každej spálne.

5. Správajte sa k matracom šetrne

Konzumujete v posteli jedlo? Pijete v posteli nápoje? Nechávate deti v posteli skákať? Nemôžete čudovať, že matrace dlho nevydržali. Posteľ slúži na oddych a spanie. Na tento fakt myslite vždy, keď si budete chcieť z postele spraviť jedálenský kút alebo herňu.

 

You may also like