Začnite žiť v štýle zerowaste

by redakcia kankan
0 comment

Cestou k trvalo udržateľnému rozvoju je predovšetkým zníženie produkcie odpadu. Mnohí už začali, nepridáte sa?

Zerowaste je životný štýl, na ktorý by sme mali prejsť všetci. Dnešná nadprodukcia takmer všetkého vedie k obrovskej spotrebe spojenej s produkciou odpadu. Pozrite sa napríklad na obyčajnú kuchynskú hubku. Vaša mama by si ju nebola dovolila meniť každý deň. A vaša babička na umývanie riadu používala handričky zo starého oblečenia. Vravíte si, že ani jedno nebolo z hľadiska estetiky a hygieny ideálne? Ale určite to menej škodilo životnému prostrediu. Pozrite sa na rady v oblasti zerowaste pre kuchyňu a naučte sa používať prírodnú hubu – lufu.

Jednorazové je neekologické

Nesnažte sa obmedzovať iba plasty. Práve tie sú vždy prezentované ako najväčší strašiak pre ekológiu. Opakovane použiteľné kvalitné a trvanlivé plasty nemusia byť až takou hrozbou pre životné prostredie. Pokiaľ sa nakoniec dajú ešte recyklovať, sú dobrou voľbou. Horšie to je s rôznymi vecami na jedno použitie. Zerowaste filozofia upozorňuje, že nestačí recyklovať, lepšie je odpad netvoriť vôbec. Nezačnite preto miesto plastovým slamiek používať papierové. Ideálne sú trvanlivé nerezové slamky aj s výbavou na čistenie. Alebo tie zo skla. Tieto vám vydržia roky a vy nebudete tvoriť žiadny odpad.

Nekupujte malé balenia

Minibalenia, rôzne vzorky, napríklad kozmetické, to je opäť obrovský zdroj zbytočného odpadu. Nadmerný odpad však produkujú aj rôzne dohromady predávané malé balenia, ktoré potrebovali ešte naviac prebaliť. Taktiež sa im vyhnite.

Nepodliehajte hlúpym módnym trendom ani nákupným horúčkam

Obrovské množstvo odpadu produkujeme svojim šatníkom. Nakupujeme oblečenie, ktoré nakoniec ani nenosíme, oblečieme si ho raz za rok, či odevy náročné na údržbu. Musia sa prať po každom použití a k tomu ešte žehliť. Spotrebovávame tak aj enormné množstvo energie. Veľkým problémom je nekvalitný textil, ktorý nevydrží ani jednu jedinú sezónu. Prestaňte tento odpad produkovať. Šatník postavte na tom najkvalitnejšom základe. Zvoľte si osvedčené značky s kvalitnou výrobou. Vyberte si univerzálne kombinovateľné farby a pohodlné strihy. Už základný šatník by vás mal byť schopný obliecť. Až na tomto základe potom postavte svoju individualitu striedmym výberom ďalších kúskov šatníku.

You may also like