Pitný režim počas športovania je extrémne dôležitý

by redakcia kankan
0 comment

Cvičíte a zrazu sa vám začne točiť hlava, cítite stratu energie a nemôžete sa dopracovať k žiadanému progresu. Možno je na vine váš pitný režim resp. je absencia. Veľa športovcov počas výkonu vôbec nepije a myslia si, že tekutiny doplnia po tréningu. Takéto jednanie je nesprávne a môže viesť k zdravotným komplikáciám.

Pite počas celého tréningu

Počas športovania stratí telo veľké množstvo tekutín, ktoré by ste mali priebežne dopĺňať. Pri naozaj intenzívnom tréningu to môže byť vyše litra za hodinu. Ľudské telo je tvorené zo 65 % z vody, čo znamená, že bez vody by sme nemohli existovať. Tekutiny, ktoré telo stráca počas tréningov môžete doplniť v rôznej forme. Odporúča sa piť čistá voda, iontové nápoje alebo napríklad čaj, ktorého čerstvosť zabezpečí termoska. Najlepšie je začať piť tekutiny ešte pred samotným cvičením. Nemusíte sa obávať, že by vás tekutiny v žalúdku tlačili. Dôležité je piť s časovým predstihom alebo menšie množstvo teste pred tréningom. Tekutiny pité v časových intervaloch postupne vypotíte a nebudete pociťovať žiadny diskomfort. Pravidelná hydratácia organizmu priaznivo ovplyvní nielen váš fyzický výkon, ale tiež náladu, ktorá je pri športovaní potrebná na povzbudenie organizmu.

Ako sa prejaví dehydratácia na vašom výkone

Stále zabúdate na pravidelný pitný režim? Možno vám pomôže, keď budete so sebou nosiť trendové, športové fľaše. Vždy, keď vám na fľašu padne zrak, upite si z nej a dehydratácia vám nebude hroziť. Fľaše, termosky, shakery či iné nádoby na nápoje pre športovcov si môžete zakúpiť na stránkach e-shopu inSPORTline. Mnohí športovci nepijú preto, lebo sa nechcú pri pohybe veľmi potiť. Iní si naopak oblečú vyhrievané tričká, potia sa nadmerne a nepijú vôbec. Toto je ďalšia extrémna chyba. Pot je pre termoreguláciu tela veľmi potrebný. Vďaka potu sa vyrovnáva teplota tela a nehrozí vám prehriatie, ktoré vedie k nevoľnosti. Ak nebudete počas športu piť, budete veľmi rýchlo unavení, bez energie a môžete dať zbohom vytrvalostným športom. Vedci dokázali, že pri dehydratácii sa znížil výkon športovcov až o 20 %. Mávate po tréningu často svalové kŕče? Aj tie sú dôsledkom nielen pretrénovania, ale tiež nedostatku tekutín. Nedostatkom tekutín sa totiž zhusťuje krv, trpí nervový systém a srdce. Dochádza k zmenám krvného tlaku a športovec môže dokonca odpadnúť. Na hydratáciu nezabúdajte nielen počas športu, ale tiež počas celého dňa. Výkonný človek by mal za deň vypiť minimálne 2,5 l vody.

 

You may also like