Oblečenie do hôr – funkčnosť a pohodlie

by redakcia kankan
0 comment

Pod pojmom funkčné oblečenie sa vo väčšine prípadov skrývajú odevy určené na šport a iné dynamickejšie aktivity. Jednou z činností, počas ktorej sa vám funkčné oblečenie zíde, je turistika. Čo okrem pohodlia môžete očakávať od funkčných kúskov odevov?

Funkčné oblečenie a topánky do hôr

Nielen oblečenie, ale tiež topánky musia byť funkčné. Turistická obuv spĺňa funkčné prvky v mnohých smeroch. Ide o obuv, ktorá je komfortná na nosenie. Okrem toho ide o priedušnú a odolnú obuv. Turistické topánky majú povrch spevnený, aby nedochádzalo k mechanickému poškodeniu. Do vnútra sa okrem stielky všíva membrána. Membrána odvádza vlhkosť z topánok a pôsobí ako odpudzovač vody. Pánska a dámska turistická obuv má dômyselne členenú podošvu brániacu pošmyknutiu.

Podobné vlastnosti má funkčné trekingové oblečenie. Tento typ oblečenia sa delí na letné a zimné. Zimné kúsky zabezpečujú teplotný komfort bez toho, aby ste sa spotili. Letné oblečenie je vzdušné a dobre saje pot. Vybrať si môžete z nohavíc, šortiek, tričiek, nátelníkov a búnd. Mať v horách kompletnú výbavu sa vyplatí.

Najväčšie výhody funkčného trekingového oblečenia

Rýchle schnutie

Mylnú predstavu, že bavlnené oblečenie je do hôr skvelé, pocítite už po pár kilometroch. Najskôr oceníte mäkkosť bavlny a následne pocítite jej nedostatky. Bavlna síce pot dobre saje, ale veľmi pomaly schne. Funkčné oblečenie je ušité zo zmesí syntetických materiálov. Dobre priľne k telu a rýchlo uschne.

Pohodlné strihy

Strihy kúskov funkčného oblečenia sú prispôsobené danej aktivite. Elastické pleteniny pri pohybe necítite. Často ide o odevy so skrytými švami, ktoré nedráždia pokožku. Rýchlo schnúci materiál je zároveň zárukou, že pot bude rýchlo odvedený z kože von.

Tepelné vlastnosti

Zimné trekingové oblečenie má podobne ako turistické topánky v spodnej vrstve všitú membránu. Niektoré bundy určené na treking odolajú niekoľkohodinovému dažďu. Ventiláciu zabezpečujú otvory v podpazuší. Bundy s tepelnou výplňou príjemne zahrejú, ale majú nízku gramáž. Na tele ich takmer necítite.

Náš tip: U trekingového oblečenia je potrebné myslieť na vrstvenie. Počas chladnejších dní vás vrstvenie ochráni pred mrazom i studeným vetrom.

 

 

 

 

You may also like