Kupujete autostan? Poznajte všetky jeho výhody a nevýhody

by redakcia kankan
0 comment

Pred letnou dovolenkou veľa ľudí zistí, že ich starý stan doslúžil. Alebo si uvedomia, že nehľadajú klasickú dovolenku v hoteli a viac sa im pozdáva myšlienka stanovačky. S deťmi je stanovanie problematické a nekomfortné. Stále viac ľudí volí oproti klasickému stanu na zem stan, ktorý sa stavia na strechu auta. Aké sú výhody a nevýhody tohto modelu stanu?

Oplatí sa autostan kúpiť?

Lepšie stany na auto stoja okolo 3 tisíc eur. Dajú sa kúpiť aj lacnejšie, ale samozrejme, že kvalitou budú zaostávať. Niekomu sa autostany môžu zdať drahé, ale oproti karavanu alebo spaniu v hoteli sa oplatia. Nehovoriac o tom, že nejde predsa o investíciu na jeden alebo dva roky. Vďaka autostanu si na krátku dovolenku môžete odskočiť aj na jar alebo na jeseň. Kto rád kempuje, pre toho bude stan na auto tou najlepšou investíciou.

Výhody autostanu v kocku

Stan na auto si obľúbi každý, kto sa v ňom aspoň raz vyspí. Ak neveríte, stan si najskôr požičajte. Po jednej noci v autostane pochopíte, že najväčšie výhody tohto spôsobu kempovania sú nasledujúce:

  • Stan na auto je uložený v boxe, ktorý pripomína strešné boxy. Zostane vám miesto v kufri vozidla a na zadných sedadlách.
  • Stan na auto je priestranný. Vo verzii pre dvoch má rozlohu väčšiu ako manželská posteľ.
  • Súčasťou autostanov sú matrace a v niektorých typoch stanu aj lôžkoviny. Po roztiahnutí stanu máte ihneď k dispozícii kompletnú výbavu na spanie. Nemusíte nič vyťahovať a ani upratovať.
  • Všetky stany na auto majú v hornej časti strešné okno. Pozorovať vtákov, hviezdy alebo ticho padajúci dážď je relax ako vyšitý.
  • Na streche vozidla máte väčšie súkromie a nemusíte sa obávať neželaných návštevníkov v podobe zlodejov. Tých by ste iste počuli, keby vyliezali po schodíkoch na strehu.

Nevýhody autostanu v kocke

  • Najväčšou nevýhodou autostanu je už spomínaná vyššia cena.
  • Stan zaťažuje vozidlo, musíte dbať na technický stav tlmičov a skontrolovať limity maximálneho zaťaženia pneumatík a strechy.
  • So stanom na streche sa mierne zvýši spotreba automobilu.
  • Niekomu prekážajú schodíky, po ktorých sa do stanu vchádza. V noci je nekomfortné po schodíkoch chodiť na toaletu.

 

You may also like