Kupujeme nové vankúše

by redakcia kankan
0 comment

Chystáte sa kupovať nové vankúše? Poradíme vám, ktoré vlastnosti by ste si pri ich výbere mali všímať. Kúpiť si príliš lacný vankúš v supermarkete môže mať za následok nekvalitný spánok a bolesti krčnej chrbtice. Výber vankúša vplýva dokonca aj na intenzitu chrápania. Preto buďte pri kupovaní vankúšov obozretní a všímajte si nasledujúce parametre.

Vankúše podľa veľkosti a polohy spánku

Klasickým tvarom vankúšov je obdĺžnik. Tento tvar vyhovuje väčšine ľudí, pretože umožňuje mať ramená pohodlne uložené na vankúši. Niektoré vankúše sú tvarované do vlniek a iných atypických tvarov. Ide prevažne o vankúše s prívlastkom anatomické. Ideálny rozmer vankúša je 70×90 cm. Keď si kupujete matrace, iste prihliadate na vašu obľúbenú polohu počas spánku. Taktiež vankúš by ste mali vyberať podľa toho, ktorá poloha je pre vás najpohodlnejšia. Pre spáčov na boku sú určené tvarované vankúše. Vlnky poskytnú potrebnú oporu pre hlavu a udržia krk v správnom zakrivení. Takýto vankúš by mal byť vyšší. Pre polohu spánku na chrbte sú vhodné vankúše stredne tvrdé a vyššie. Pre ľudí spiacich na bruchu odporúčame kúpiť nižší a mäkší vankúš.

Vankúše podľa použitého materiálu

Ak sa chcete naozaj dobre vyspať a nechcete mať ráno krk celý stuhnutý, tak si kúpte vankúš z pamäťovej peny. Ten sa dokonale prispôsobí tvaru hlavy a poskytne oporu krčnej chrbtici. Nehrozí, že by ste sa dostali do nesprávnej polohy, ktorá spôsobuje diskomfort. Veľmi príjemný na dotyk je vankúš vyrobený z peria. Tento prírodný materiál však neodporúčame alergikom. Vankúše vyrobené z dutého vlákna sú vyplnené guľôčkami alebo vločkami, ktorých množstvo je možné regulovať podľa preferovanej hrúbky vankúša. Vankúše z dutého vlákna sú nadýchané a dlho si udržia stály tvar.

Špeciálne typy vankúšov

S pribúdajúcim počtom ľudí trpiacich bolesťami chrbtice sa stávajú najviac obľúbené anatomické vankúše. Môžete sa v noci pokojne vrtieť a ráno sa budete cítiť skvele odpočinutí, nebude vás nič bolieť a vaša chrbtica bude v perfektnej kondícii. Anatomické vankúše sa vyrábajú z už spomínanej pamäťovej peny. Na výber vankúša by si mali dávať pozor nielen ľudia trpiaci pohybovými ochoreniami, ale tiež alergici. Hypoalergénne vankúše zabraňujú usádzaniu prachu a roztočov. Zároveň sa dajú prať, takže jednoducho udržíte ich hygienický stav. Vankúše pre alergikov sa vyrábajú z dutého vlákna, pamäťovej peny alebo umelých vlákien.

 

 

 

You may also like