Ktoré typy plotov sú najviac funkčné?

by redakcia kankan
0 comment

Ploty  plnia rôzne funkcie od zabezpečenia súkromia a ochrany majetku až po estetické zvýraznenie pozemku. Pri výbere správneho typu plota je dôležité zohľadniť jeho funkčnosť a životnosť. Ktoré druhy plotov sú najviac funkčné a trvácne?

Elegantné kovové ploty

Kovové ploty, najmä tie vyrobené z ocele alebo hliníka, sú mimoriadne odolné a majú dlhú životnosť. Neohrozí ich žiadne počasie a ani mechanické poškodenie. Poskytujú dobrú úroveň bezpečnosti. Kovové ploty je možné vyrobiť v rôznom dizajne. Dekoratívne ploty s ornamentmi či atypickými tvarmi krásne doplnia vizuál moderných domov. Oceľové kovové ploty však musíte udržiavať. Pravidelne ich čistite a natierajte ochrannými lakmi, ktoré bránia prenikaniu vlhkosti ku kovu.

Trvácne betónové ploty

Ploty z betónu sú jednými z najviac stabilných typov plotov. Betón je mimoriadne odolný voči mechanickému poškodeniu a poveternostným vplyvom. Robustnosť a neprehliadnosť tohto typu plota vám zaručí súkromie a bezpečie. Betónové ploty a vyvýšené betónové záhony sa vyrábajú s povrchovou úpravou, ktorá môže imitovať drevo či tvárnice. Takto upravené ploty dodajú nehnuteľnosti vzhľad, aký potrebujete – klasický, elegantný alebo moderný. Po postavení nevyžadujú tieto ploty takmer žiadnu údržbu. Ide o typ plota, ktorý vám vydrží celý život.

Tradičné drevené ploty

Drevené ploty dodávajú pozemku veľmi príjemný vzhľad, čo je ideálne pre tradičné a rustikálne domy. Drevo je ľahko spracovateľný materiál. Dosky môžu mať rôzny dizajn, tvar alebo veľkosť. Veľký výber máte aj v oblasti druhu dreva a jeho farby. Plné drevené ploty poskytujú vynikajúce súkromie a môžu byť konštruované tak, aby úplne blokovali pohľad z ulice alebo susedných pozemkov. Aj keď drevo vyžaduje pravidelnú údržbu, ako je natieranie alebo impregnácia, správna starostlivosť pomôže predĺžiť jeho životnosť na desiatky rokov.

Praktické plastové ploty

Plastové ploty sú odolné voči vlhkosti, vetru a iným nepriaznivým vonkajším faktorom. Plast nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Pre zachovanie vzhľadu ho stačí občas umyť vodou a saponátom. Plastové ploty môžu byť vyrobené v rôznej farbe a formované do variabilných tvarov. Tieto ploty majú životnosť viac ako 20 rokov.

Estetické živé ploty

Živý plot z kríkov alebo stromov dodáva záhrade harmonický vzhľad. Je to skvelá voľba pre milovníkov prírody a ekologických riešení. V okolí kríkov položte štrk a skvelá je tiež farebná zemina. Vyformujte chodníčky alebo unikátne tvary. Vytvoríte tak umelecké dielo skrášľujúce okolie vášho domu. Živý plot prispieva k zlepšeniu mikroklímy, poskytuje útočisko pre vtáky a iné drobné živočíchy a zvyšuje biodiverzitu. Husté živé ploty poskytujú súkromie a slúžia aj ako zvuková bariéra proti hluku z ulice.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like