Ergonomická kancelárska stolička chráni zdravie a zvyšuje produktivitu

by redakcia kankan
0 comment

Tí, ktorí majú sedavé zamestnanie, presedia na jednej stoličke obvykle šesť až osem hodín. Niekedy dokonca viac. Kto si nosí naviac prácu domov, trávi sedením ďalší čas. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo vás po celodennom sedení bolí „celý človek“, akoby ste ani nepracovali intelektuálne, ale manuálne? S najväčšou pravdepodobnosťou nemáte tú správnu stoličku.

Nezanedbávajte ergonómiu pri kancelárskych prácach

Zatiaľ čo vo výrobnej sfére sa na ergonómiu práce veľmi dbá, u kancelárskej je stále podceňovanou. Také zdanlivé maličkosti, ako je výška monitoru, uhol jeho umiestnenia, typ klávesnice či tvar myši, dokážu zásadne vplývať na naše zdravie aj produktivitu. Rovnako aj stolička, na ktorej presedíme pracovnú dobuErgonomická kancelárska stolička by mala byť samozrejmosťou. Každý zamestnávateľ by ňou mal vybaviť všetky pracovné miesta svojich zamestnancov, či dokonca dbať na individuálne potreby, čo sa týka výberu typu sedenia, každého z nich.

Ako vypadá ideálna ergonomická kancelárska stolička?

Stolička by mala mať v prvom rade odpovedajúcu nosnosť, inak nebude plniť svoj účel. Pozor si musíme dať u stoličiek s podrúčkami. Tie sú výbornou voľbou, ale musia si rozumieť s kancelárskym stolom a nesmú brániť užívateľovi stoličky, aby sa posunul k stolu na potrebnú vzdialenosť, či sa dokonca so stoličkou podsunul pod stôl.

Predovšetkým vyšší zamestnanci ocenia taktiež opierku hlavy. Jej výška by však určite mala ísť nastaviť. Vyberajte takú ergonomickú kancelársku stoličku, ktorá je zafixovateľná vo viacerých polohách v horizontálnej ose. Výškové nastavenie musí byť samozrejmosťou. Zdravý spôsob sedenia ponúka aj nastaviteľná bedrová opierka.

Ženy vs. muži

Dajte si pozor, jednotná ergonomická kancelárska stolička pre všetkých zamestnancov nemusí byť dobrým riešením. Ženy na rozdiel od mužov obvykle potrebujú stoličku menšiu a ovládateľnú menším tlakom. Zvoľte radšej dva typy. Iba ich vylaďte do rovnakých korporátnych farieb.

Pozor taktiež na kolieska

Správna kancelárska stolička potrebuje aj vhodne zvolené kolieska. Odlišujú sa tie na tvrdé a mäkké podlahy. Kolieska by mali byť kvalitné, aby nebol pohyb na nich nijak namáhavý. Aj to patrí k správnej ergonómii stoličky. Nemali by drieť podlahu a ideálne je, keď sú vymeniteľné. Kolieska často odchádzajú a je zbytočné kvôli nim meniť celú stoličku.

You may also like