Zub múdrosti vie pekne potrápiť. A to ich máme hneď štyri

by redakcia kankan
0 comment

Poďme sa tomuto zúbku pozrieť na zúbok. Pravdou je, že sme ho podedili po našich predkoch, ktorým zuby viac vypadávali a zub múdrosti ako tretia stolička mal preto význam. Pomáhal v širokej čeľusti rozžuť potravu. Čeľusť moderného človeka je však už užšia, naviac nám zuby vďaka starostlivosti aj inej potrave dlhšie vydržia. Takže zuby múdrosti, osmičky, sú už nadbytočné, svoju funkciu nemajú, naviac sú v užšej čeľusti zdrojom závažných problémov. Čo s osmičkami a ako sa problémom s nimi vyhnúť?

Osmičky sa považujú za tretie stoličky, pretože rastú až následne, pomerne dlho potom, čo už máme prerezané ostatné stoličky. Obvykle po osemnástych narodeninách. Avšak pretože sa nám do čeľuste nevojdú, rastú obvykle šikmo, niekedy dokonca vodorovne. Vrastajú do kosti, odtlačujú vedľajšie zuby. Vzniká okolo nich tiež veľmi ťažko čistiteľný priestor. Často v tomto mieste nejde dostatočnú zubnú hygienu udržovať vôbec. Preto sú zdrojom infekcie a problémov pre celú ústnu dutinu. Bolestivé bývajú už keď sa prerezávajú. Tiež následne, pretože sa stanú zdrojom zápalov.

Vo väčšine prípadov stomatológ odporučí všetky štyri stoličky odstrániť

Len vo výnimočných prípadoch sa nechávajú. To vtedy, keď rastú rovno (nesmú rásť pod väčším uhlom ako 10°) a neutlačujú ďalšie zuby. Akonáhle sa na osmičkách objaví kaz, opäť dostanete odporúčanie osmičky odstrániť.

Zub múdrosti sa odstraňuje v lokálnej anestézii. Môže ísť o zložitejší zákrok v trvaní dve až tri hodiny. V prípade, že máte strach zo zubného ošetrenie, je možné sa v stomatologii Aupark / Happy Dent dohodnúť aj na trhaní všetkých štyroch zubov múdrosti naraz v celkovej anestézii. Alebo len využiť profesionálne chirurgické znalosti kliniky a nechať si zuby múdrosti odstrániť od odborníkov.

Nečakajte na to, až vás začnú zuby múdrosti trápiť

Tento danajský dar nás vie naozaj potrápiť a neoplatí sa čakať, než nás začnú zuby múdrosti výraznejšie trápiť. Ak rastú aj len mierne krivo, nedarí sa vám v ich okolí udržiavať hygienu, či vám lekár odporučí ich odstránenie, preč s nimi! Vždy je lepšie zákrok vykonať v nezápalovom prostredí než následne pri pokročilom zápale v ústnej dutine.

Zubná protéza

Zubná protéza je ortopedická pomôcka slúžiaca na náhradu jedného alebo viacerých chýbajúcich zubov. V stomatológii je využívaná na obnovenie funkčnosti a estetiky pacientovho chrupu, či už kvôli stratám zubov spôsobeným zubným ochorením, úrazom, alebo inými príčinami.

 

You may also like