Viete, aký matrac je vhodný pre alergikov?

by redakcia kankan
0 comment

Celý deň sa vyhýbate alergénom a napriek tomu večer kýchate o sto šesť? Problém bude tkvieť vo vašej posteli resp. v matraci a lôžkovinách. Pre ľudí trpiacich kožnými alebo respiračnými alergiami je dôležité, aby spali v zdravotne neškodnom prostredí. Matrac sa môže stať zdrojom, ktorý prejavy alergie zhorší či dokonca vyvolá. Ako vybrať matrac vhodný pre alergikov?

Počet alergikov sa zvyšuje, na vine sú aj roztoče

Na alergie rôzneho druhu trpí až tretina populácie. Toto číslo neustále rastie kvôli zhoršujúcemu sa stavu životného prostredia. Alergie nespôsobujú len pele, ale tiež roztoče, ktoré sa skrývajú vo vašej domácnosti. Môžu sa nachádzať vo výplni sedacej súpravy, v paplónoch, vankúšoch, matracoch  a zdrojom je tiež topper.

Prečo sa roztočom páči v uvedených kusoch nábytku? Pretože na svoje prežitie potrebujú vlhké a teplé prostredie, ktoré im svojim telom vytvárame. Okrem prostredia je pre nich ľudské telo zdrojom potravy. Požierajú totiž kúsky odumretej ľudskej kože. Nechutné, všakže? Roztoče sú ľudskému oku neviditeľné, a preto nemusíte ani tušiť, že sa v matracoch schovávajú. Po nakŕmení vylučujú látky, ktoré dráždia dýchacie cesty a pokožku.

Jediným účinným bojom proti roztočom je kúpa hypoalergénneho matraca. Myslite aj na lôžkoviny, ktoré tiež musia byť vyrobené z hypoalergénnych materiálov. Pomáha i zvýšená hygiena, častejšie pranie a vetranie matracov i lôžkovín. Na slnku alebo mraze roztoče uhynú. Ach používate vrchný matrac, častejšie ho čistite, prípadne perte.

Ako vyzerá matrac pre alergikov

Matrac pre alergikov vyzerá rovnako ako iné typy matracov. Môžete si vybrať z rôznych veľkostí takýchto matracov a tiež tuhosti. Jediným rozdielom je výplňový materiál, ktorý nepodlieha vlhkosti. Tieto vlastnosti spĺňajú matrace vyrobené z latexu a z lenivej peny. Oba materiály podporujú cirkuláciu vzduchu a nevlhnú. Uvedené vlastnosti ešte viac znásobíte, keď k matracom dokúpite lamelový rošt do postele. Vďaka medzerám medzi lamelami bude podporená cirkulácia vzduchu.

Hygienu lôžka a neškodnosť matraca podporíte kúpou ochranného príslušenstva k matracom. Ide hlavne o snímateľné poťahy, ktoré sa dajú prať. Po vypratí na 60 stupňoch si môžete byť istí, že roztoče neprežili. Hygienu matraca udržíte aj pomocou vrchného matraca a chrániča matracov.

 

You may also like