Nepodceňujte výber vankúša. Prečo je vankúš dôležitý

by redakcia kankan
0 comment

Radosť z novej postele, roštov a matracov vás môže veľmi rýchlo prejsť. Zrazu zistíte, že napriek nemalej investícii vás bolí hlava a krk, ste unavení a celkovo váš spánok nestál za nič. V tejto fáze sa zamyslite nad tým, aký vankúš používate. Výber vankúša je veľmi dôležitý. Prečo je tomu tak sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Matrac a vankúš ako neoddeliteľná súčasť dobrého spánku

Všade sa dočítate o tom, ako je veľmi dôležité dbať na kvalitu matraca. Je pravda, že matrac dokáže ochrániť vašu chrbticu a prispieť ku komfortnému spánku. Lenže matrac ochraňuje všetko od krku až po chodidlá, ale nie krk samotný. O správnu polohu krčnej chrbtice a hlavy sa stará vankúš. V krajnom prípade môže prísť vplyvom spania na zlom vankúši k bolestiam hlavy a migrénam.

Vnútorná výplň vankúša – akú vybrať

Výplň vankúša je dôležitá nielen kvôli komfortu spania. Niektoré dámy by vám vedeli potvrdiť, že nevhodný vankúš im spôsobil tvorbu vyrážok. Alergici sa na zle vybranom vankúši priam dusia. A ostatní ľudia sa budia so stuhnutým krkom.

Vankúše vyrobené z dutého vlákna sú ideálne pre ľudí trpiacich alergiami. Keďže ide o umelé vlákno, nemusíte sa obávať usádzaniu roztočov vo výplni. Tieto vankúše sú veľmi príjemné na ležanie a ešte príjemnejšie sa vám na nich bude spať, ak je možné množstvo náplne vo vankúši meniť.

Vankúše vyrobené z pamäťovej peny poskytujú krčnej chrbtici oporu a dokážu sa prispôsobiť každej polohe. Telesné teplo premení pamäťovú penu na tvar, ktorý dokonale vyhovuje tvaru hlavy, krku a ramien. Vankúš z pamäťovej peny bude vyhovovať každému a je považovaný za anatomický vankúš.

Páperové vankúše sú síce pohodlné na spanie, ale nevhodné pre astmatikov a alergikov. Výnimku tvoria vankúše, ktorých výplň nie je z prírodného, ale umelého peria.

Ako vybrať vankúš podľa polohy spánku?

Pre maximálny komfort spania prihliadajte na to, v akej polohe zvyčajne spíte. Ak milujete spánok na boku, vhodné sú pre vás anatomické vankúše v tvare vlnky. Na vlnke sa bude dobre spať aj spáčom, ktorí majú radi ležanie na chrbte. Pre spáčov na bruchu sú určené nižšie a mäkšie vankúše v štandardnom tvare. Rôzne tvary a výplne vankúšov ponúka obchod matracentrum.

Nielen keď spíte na bruchu a vaša tvár sa tesne dotýka vankúša, môže pokožka trpieť kvôli nesprávnym návliečkam. Máte veľmi citlivú pokožku? Kúpte si posteľnú bielizeň vyrobenú z bio bavlny. V lete oceníte návliečky z viskózy, ktoré chladia a dobre pohlcuje vlhkosť. Overte, akú veľkosť majú paplóny i vankúše a až následne vyberajte bielizeň.

 

 

You may also like