loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Hlavná stránka » Zdravie a fitness » Sprievodca » Vianoce a vaše zmysly

Vianoce a vaše zmysly

Vianoce a vaše zmysly
Vianoce a vaše zmysly

Vianoce a vaše zmysly
Vianoce a vaše zmysly

Vianoce nevnímame len prostredníctvom zraku.

Vianoce môžeme vidieť, ale aj cítiť, hmatať a počuť. Skutočné potešenie prichádza, ak ich vieme vnímať všetkými zmyslami. V dnešnom svete, ktorý je plný rôznych iných vnemov, to môže byť ťažké.

Odporúčame to ale aspoň skúsiť.

1. Zrak

 • Farbou Vianoc je zelená. Tým, že je v strede farebného spektra, je synonymom rovnováhy a harmónie. Upokojuje, navádza na pozitívne myšlienky a znižuje hladinu stresu. Aj preto sa rastliny často používajú pri liečebných terapiách.
Ako to využiť na Vianoce?
 • Dom naplňte zelenou farbou. Namiesto umelého stromčeka si kúpte živý a okolo sviečok naaranžujte konáriky borovice. Balíčky môžete zabaliť do zeleného papiera a nebojte sa do zeleno-červenej kombinácie zasadiť aj slávnostný stôl.
2. Čuch
 • Hoci nos dokáže rozoznať približne desaťtisíc pachov, často ho zvykneme podceňovať. Je silne prepojený s limbickým systémom, časťou v mozgu, ktorá má na starosti pamäť, náladu a emócie. Vedci sú dokonca presvedčení, že ľudia, ktorí stratili čuch, trpia depresiami, pretože si nedokážu pripomenúť vône, ktoré si dovtedy asociovali s niektorými situáciami.
Ako to využiť na Vianoce?
 • Vianoce nám pripomína vôňa borovice, ale aj koreniny ako zázvor, škorica, vanilka alebo aníz. Vôňa čerstvej borovice vydrží v byte niekoľko dní, škoricu môžete pridať do vareného vína, zázvor do vianočného pečiva a nebojte sa zapáliť voňavé sviečky!
3. Sluch
 • Klepotanie dažďa na okennú rímsu alebo úplné ticho pri snežení tiež robí divy s ľudskou psychikou. Navyše, utíši agresívnejšie zvuky, ktoré prichádzajú z ulice. Človeku sa tak znižuje krvný tlak a zlepšuje dýchanie, ktoré prechádza z rýchleho rytmu na pomalšie. Rovnako dobre vplýva na zdravie hudba. Opera a klasická hudba dokážu synchronizovať tlkot srdca: zosilňuje ho crescendo, spomaľuje diminuendo.
Ako to využiť na Vianoce?
 • Ak si chcete navodiť vianočnú atmosféru prostredníctvom zvuku, pustite si Luskáčika, vianočné koledy alebo nejakú slovenskú vianočnú rozprávku. Čo tak Perinbaba alebo česká Popelka?
4. Chuť
 • Chuť, podobne ako čuch, silno vplýva na mozgovú sústavu, pretože si prostredníctvom nej vieme pripomínať určité udalosti. Jazyk dokáže rozoznať päť chutí: sladkú, slanú, horkú, kyslú a umami – mäsovú chuť. Najviac chutí sa uvoľňuje počas žuvacieho procesu, kedy chute neprechádzajú len do mozgu, ale aj do nosa.
Ako to využiť na Vianoce?
 • Vianoce, to je kapustnica, perníky, gaštany, ale aj varené víno. Všetko s mierou, ale relaxujte aj takto!
5. Hmat
 • Hmat je dôležitým zmyslom už od narodenia: novorodeniatko vníma dotyky, pohladenia a objatia. Štúdie dokázali, že 10 minút hladenia na krku síce nespôsobuje žiadne zmeny mužom, ale ženám sa zníži tlak až o dvadsať percent a zvýši sa im tvorba sexuálnych hormónov. Takže, v konečnom dôsledku majú z toho niečo aj muži!
 • Masírovanie má niekoľko blahodárnych účinkov. Zlepšuje prietok krvi, ohýbanie kĺbov a flexibilitu svalov. Vplýva na nervový systém, znižuje výskyt nespavosti. Dobre pôsobí aj na tráviaci systém: zefektívňuje trávenie a z tela sa ľahšie odstraňujú odpadové látky.
Ako to využiť na Vianoce?
 • Čo tak masáž ako darček?

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.