loading
Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u

Tuky

TukyDobré tukyAko si vybrať tie správne tuky?
Tuky

Tuky
Tuky

Všetko o dobrých a zlých tukoch.

Tuky nás vraj robia tučnými, a preto ich treba z jedálnička vyradiť. Presviedčajú nás o tom diéty a väčšina časopisov. Nie je to však úplne tak.

1 gram tuku síce obsahuje až 9 kalórií, teda dvojnásobné množstvo v porovnaní s bielkovinami alebo uhľohydrátmi, telo ho však aj napriek tomu potrebuje.

Tuky pomáhajú absorbovať niektoré živiny (vitamíny A, E, K a D sú rozpustné jedine v tukoch), využívajú sa pri tvorbe buniek a hormónov a zlepšujú integritu buniek.

Laicky sa dá povedať, že tuky rozdeľujeme na dobré a zlé. Pri nadmernom príjme zlých tukov dochádza k nárastu hmotnosti, ale tiež k vzniku srdcovocievnych chorôb, diabetes a niektorých druhov rakoviny (prsníka, vaječníkov, prostaty alebo hrubého čreva).

Tuky sú zložené z mastných kyselín, ktoré rozdeľujeme na dva základné typy: nasýtené (známe aj pod pojmom saturované) a nenasýtené.

Podľa toho, aké množstvo vodíka obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ich ďalej rozdeľujeme na mononenasýtené a polynenasýtené. Akýkoľvek tuk obsahuje zmes týchto mastných kyselín. Nesprávnym používaním olivového oleja, prípadne pri niektorých priemyselných postupoch spracovania potravín vznikajú tzv. transmastné kyseliny – nesprávne spracované polynenasýtené mastné kyseliny.

Poslať priateľke Pridať k obľúbeným Zdieľať na Twitter Zdieľať na facebook-u
 
Ďalšie články z rubriky sprievodca
 
 

Copyright 2018. Kankan.sk: Krása, Móda, Zdravie, Tehotenstvo, Deti, Fórum ženy.... All rights reserved.